Jablečník je nenáročná rostlina a má zvláštní účinky na zdraví, které znaly už naše babičky

Kořenářky využívaly účinky jablečníku

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je velmi nenáročná rostlina, které byste si ve volné přírodě, kde se již nevyskytuje tak často, možná ani nevšimli. Jedině, že by vás doprovázet nějaká znalá a zkušená baba kořenářka, co na jablečník upozornila. Jeho jméno přitom nemá nic společného s jablky, snad jen trochu vůni, latinský název vychází z hebrejštiny a poukazuje na jeho hořkou chuť.

Jak jablečník vypadá?

Jablečník pochází z jižní Evropy a v přírodě se vyskytuje již jen výjimečně, přičemž případně roste na slunných místech, podél cest, rumišť nebo v suchých křovinách. Má drobné bílé květy uspořádané v přeslenech nad sebou, listy jsou svraštělé a lodyhy bíle plstnaté. Po odkvětu se začnou vyvíjet plody, což jsou tzv. tvrdky v ostnitém obalu. Právě díky ostnům se plody se semeny přichytávají dobře na srst zvířat nebo i na oděv člověka, a díky tomu se jablečník dokáže šířit po okolí.

Jablečník pěstujte na zahradě

Chcete-li jablečník používat jako léčivku, můžete si vyset jeho semínka. Vhodným stanovištěm je místo na slunci a propustná půda, snese i mírné zastínění. Jablečník je velmi háklivý na trvalé přemokření a je nutné tuto rostlinu před přemírou vody chránit. Nemá rád ani trvalé deště.

Jak se jablečník množí a kdy se sklízí

Nejjednodušším způsobem, jak si na zahradu pořídit tuto výjimečnou rostlinu je, nakoupit si jeho semena a ta si vyset. Doba výsevu je koncem jara do řádků asi 30 cm od sebe. Během června a července sbírejte vrchní část kvetoucí natě, kterou sušte volně rozloženou ve stínu. Na zimu pak rostlinky chraňte před chladem větvemi chvojí. Na jaře opět vyraší.

Co je na jablečníku tak zázračného?

Jak již bylo řečeno, žádná správná bylinkářka se neobešla bez nasušeného jablečníku, protože díky němu mohla pomoci při mnoha neduzích, jako je vysoká horečka a nachlazení. Odvar z něj také napomáhá hojit rány, přičemž stačí pouze pravidelně přikládat obklady. Nejčastěji se však jablečník využívá k podpoře trávení, protože obsahuje hodně tříslovin a silic, které mají na naše zažívání pozitivní vliv.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.