Asijský koriandr neboli rdesno vonné (Polygonum odoratum) je běžné vietnamské koření, které jídlům dodává ten správný šmak. Ve Vietnamu je znám jako rau räm a ochutnat jste ho mohli třeba v tradiční, vietnamské nudlové polévce s kokosovým mlékem „Laksa“, v dušeném masu a rybách nebo v zeleninových závitcích.
Koriandr setý, který běžně u nás pěstujeme a stále si ho někdo plete s naťovou petrželí, má své specifické aroma a chuť a buď ho v pokrmech nesnášíte nebo naopak milujete a žádnou čínu či asijské nudle si bez něj už neumíte představit. Pokud patříte do skupiny fanoušků koriandru, rozhodně musíte vyzkoušet i ten asijský.
Jak asijský koriandr vypadá
Asijský koriandr je bylina s dlouhými, podélnými listy s tmavým zbarvením uprostřed, které někdy může chybět. Ve své domovině, kterou je kromě Vietnamu také Thajsko, Kambodža nebo Laos roste v mokřinách a bažinatých oblastech. Vytváří keříky vysoké kolem 30-40 cm.
Asijský koriandr pěstujte v nádobě
Nejlépe se mu bude dařit v nádobě, ve volné půdě by samozřejmě nepřežil naši zimu a s nádobou se vám bude lépe manipulovat. Někdo ho pěstuje jako pokojovou rostlinu. V sezóně ho můžete mít v nádobě na zahradě někde v polostínu nebo potom na chladnějším místě v domě. Nikdy ho však nesmíte mít tam, kde bude v zimě mrznout. Vyhovuje mu humózní, hlinito – písčitá, dostatečně vlhká půda. Nezapomínejte ho pravidelně zalévat vzhledem k tomu, v jakých podmínkách roste ve své domovině. Výhodou, pokud ho pěstujete jako pokojovou rostlinu je, že ho můžete sklízet i v zimě, neshazuje totiž listy a díky tomu budete mít toto netradiční koření pořád na dosah ruky. Chcete-li mu hodně přilepšit, můžete ho občas přihnojit organickým hnojivem, například granulovaným hnojem.
Jak se asijský koriandr používá v kuchyni
Během vegetačního období pravidelně sklízíme vrcholky výhonů, víceméně je zaštipujeme podobně jako bazalku. Díky tomu bude rostlina dobře rozvětvená a udržíme ji také v požadované velikosti. Aroma listů připomíná směs zeleného pepře, koriandru a meduňky a v pokrmech je poměrně výrazný. Používejte ho nejlépe čerstvý, a to do tradičních, asijských jídel jako jsou polévky, omáčky, nudle a saláty. Jestliže ho ale používáte poprvé, s jeho množstvím buďte nejprve opatrní, abyste měli čas si na jeho štiplavou chuť zvyknout. A protože varem by asijský koriandr přišel nejen o své aroma, ale i o cenné látky, do pokrmů ho přidávejte těsně před dokončením, aby si všeho zachoval co nejvíce. V Asii tento druh používají také v léčitelství k léčbě otoků, při poruchách trávení či nadýmání.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.