Pokud letošní mráz, který na mnoha zahradách zničil množství rostlin a připravil nás o úrodu ořechů a peckovin, vám nezničil i révu, tak právě v této době réva intenzivně roste a kvete. Pokud se chcete dočkat pořádné sklizně, nemůžete nechat révu svému osudu a nechat letorosty růst, jak chtějí. Musíte je zakrátit, tomu se odborně říká osečkování a řadíme ho mezi tzv. zelené práce ve vinohradu. Osečkování je důležité z mnoha důvodů, jedním z nich je, že bez probírky letorostů by jednoleté dřevo nevyzrálo a v zimě by zmrzlo.
Co je to osečkování a proč se provádí
Díky osečkování můžeme ovlivnit výnos, cukernatost, stavbu, strukturu a kvalitu hroznů. Jde o odstřižení konců letorostů. Zároveň spolu se zakrácením letorostů odstraňujeme všechny nemocné, napadené či poškozené letorosty, které by později mohly být zdrojem nákazy houbovými chorobami. Výsledek by měl být takový, že nad nejvýše položeným hroznem by na letorostu mělo zůstat alespoň 8 listů. Díky dobře provedené probírce letorostů během vegetace omezíme nadměrný výpar vody, vytvoříme optimálně osluněnou listovou plochu bez většího zastínění listů a díky podpoře výživy hroznů získáme i vyšší sklizeň.
Osečkování révy proveďte správně
Tím největším úskalím při osečkování je, že listů odstraníte více, než je nutné, a to by mohlo mít za následek nižší sklizeň. Méně je více, myslete na to, až se na letorosty budete chystat.
Kdy se réva osečkuje
Přesný termín osečkování ovlivňuje intenzita růstu vinné révy a dělá se před květem i po odkvětu. Osečkujeme buď před kvetením, což se týká hlavně bujně rostoucích odrůd révy. Jinak se osečkuje po odkvětu, kdy se letorosty ještě nezačaly ohýbat k zemi a listy si nezačaly navzájem stínit. Pokud bychom neřešili hustotu olistění, v případě vlhka a za dešťů, by se začaly šířit houbové choroby. K osečkování používáme nejčastěji zahradnické nůžky, někteří vinaři používají srp. V rozsáhlém vinohradu je tato práce řešena pomocí mechanizace. Abychom porost révy udrželi vzdušný a přiměřeně zahuštěný, osečkujeme zhruba dvakrát během vegetace.
Zalévání vinné révy
Vinná réva, a to především v době intenzivního růstu a zrání plodů, vyžaduje samozřejmě dostatek vody. Ale, to neznamená, že ji budete přelévat, v dobré víře samozřejmě. Pokud totiž má réva kořeny trvale v přemokřené půdě, začnou jí zahnívat a vy tak na nějakou úrodu můžete rychle zapomenout. Takže půda u révy musí být vlhká, ale nikdy přemokřená.
Zdroj: autorský text
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.