Jak připravit zeleninový záhon: pečlivost se vyplatí
Pečlivá příprava nejen zeleninových záhonů, ale i záhonů okrasných či trvalkových, se vyplatí, a to nejen na jaře, kdy se teprve chystáme zaset, ale také v létě po sklizni, kdy je stejně důležité záhon po sklizni ošetřit a docílit tak vysoké úrody i příští rok. Zásad pro výsevy a výsadby nejen zeleniny je samozřejmě více, ale my jsme pro vás sestavili ty tři nejzásadnější, které prostě musíte dodržet. Které to jsou?
Krok č.1 – Vyčištění záhonu
Příprava záhonu spočívá především v jeho vyčištění, veškeré kameny, rostlinné zbytky po loňské sklizni a jiné nečistoty musíte ze záhonu odstranit. Velmi důležité je pečlivé odplevelení, a to zejména v případě, že se na záhonu vyskytují takoví nezmaři jako je pýr plazivý, bršlice kozí noha nebo ježatka kuří noha. Pokud se plevel šíří pod zemí svými oddenky, musíte je všechny ze záhonu odstranit, jinak bude plevel stále růst a zelenině odebírat vodu a živiny. Nehledě na to, že se v něm mohou množit a skrývat zárodky chorob či škůdců. Je-li povrch půdy na záhonu velmi tvrdý, použijte motyčku.
Krok č. 2 – Kypření
Je-li na povrchu půdy tvrdá krusta nebo je půda hodně utužená, kypřením dodáte do půdy vzduch pro kořeny a zpřístupníte tak příjem vody kořenům. Používají se kypřiče, ale postačí i malá motyčka. Kypřit půdu mezi zeleninou či mezi řádky zeleniny je důležité po celou dobu vegetace, zároveň tím likvidujete i vzcházející plevele. Po kypření je vhodná zálivka.
Krok č. 3 – Poslední úprava před setím i výsadbou
Máte-li vypleto a zkypřeno, pomocí hrábí rozbijte větší hroudy půdy na malé drobty a záhony uhrabejte. Výsevy semínek se doporučují třeba za dva až tři dny, kdy se čeká, až si půda sedne, ale záleží, jak moc vás tlačí čas. Výhodou toho, že s výsadbou vyčkáte je, že se lépe ujímají jemné kořínky sadby.
Jak zabránit ničení záhonů od ptactva?
Možná se vám stalo, že jste měli čerstvě vyklíčenou mrkev či petržel, a najednou do záhonu vletěl třeba kos, který zde hledá potravu v podobě různých červů, žížal či brouků a vzcházející zeleninu poničí. Jednou z možností, jak zeleninové záhony ochránit před nájezdy ptáků je umístit do něj atrapu dravých ptáků, tedy druhů, kterých se drobní opeřenci bojí. Takovou dobrou atrapou je třeba havran, který má skutečnou velikost a často vypadá jako živý, že se ho sami leknete. Atrapy zakoupíte v hobbymarketech nebo v některých květinářstvích.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.