Určitě to také znáte. Na jaře vysejeme semínka a pečlivě si schováme sáček s názvem dané odrůdy. Během léta se nám však sáček někam ztratí a nikdo už ho ani nehledá. S jednou výjimkou. Pokud vypěstujeme výjimečně dobrá rajčata a jejich pěstování bychom rádi zopakovali i v dalším roce. Pokud se jedná o rajčata ze skupiny tzv. rajčat divokých nebo pokud si dobře pamatujeme, že oblíbená rajčata nebyla ze skupiny hybridních odrůd, tedy na sáčku se semeny nebyla označena jako F1, pak si nová semínka můžeme pro další roky sami připravit.
Proč nevysévat semena, získaná z hybridních odrůd
Hybridní odrůdy zeleniny, ale i květin, označené vedle názvu odrůdy také značkou „F1“, se vyznačují geneticky upravenými vlastnostmi. Například větší odolností proti škůdcům, vyššími výnosy nebo u květin nevšední barvou či velikostí květu. Semena z takových rostlin si jen málokdy uchovají své skvělé vlastnosti i v dalších generacích. Nikdy nebudete mít jistotu, jak budou nové rostliny, vypěstované ze semen hybridních odrůd, vypadat. Nově vypěstovaná rajčata tak nebudou mít co do výnosu, ale ani kvality plodů s rodiči nic společného. Ale možná budete mít štěstí a ze semen vypěstujete sice jiné, ale i tak kvalitní plody. Pokud vám tedy nevadí experimentovat, klidně se do semenaření z F1 pusťte.
Jak získat osivo rajčat z vypěstovaných plodů
Vyberte si jen dokonale zdravé a dozrálé až přezrálé plody. Nejlepší kvalitu mívají ta první rajčata, která v hroznu plodů dozrála. Pak je nechte ještě několik dnů ležet, například na parapetu okna, aby plody změkly a dužina se z nich dala snadno vymačkat. Rajčata je nutné nechat zkvasit, abyste je zbavili slizových obalů, které mají sklony k plesnivění.
Co budete na domácí semenaření potřebovat
- přezrálé plody rajčat
- nůž
- lžičku
- sterilní skleničku se šroubovacím uzávěrem
- sítko
- skleničku s vodou
- misku
- papírový sáček
Jak budete postupovat při semenaření rajčat
- Větší rajče rozkrojte na polovinu a lžičkou vyberte všechna semínka do skleničky se šroubovacím uzávěrem. Okolní dužinu a slupku můžete vyhodit, ale klidně i sníst. Malá rajčata nemusíte ani půlit, stačí když plod zmáčknete a vystříknete do skleničky.
- Šťávu se semeny nechte v uzavřené skleničce kvasit asi po dobu tří dnů, občas ale obsah skleničky protřepejte.
- Po třech dnech (ne déle, aby semena nezačala klíčit!) obsah skleničky vyklopte na jemné sítko a propláchněte pod proudem vody. Semena musíte zbavit slizových obalů.
- Propláchnutá semena nasypejte do skleničky s čistou vodou a promíchejte. Kvalitní semena okamžitě sednou na dno, nevyvinutá budou plavat na hladině. Taková samozřejmě odstraňte. Nakonec semena, opět přes sítko sceďte a nechte uschnout na misce.
- Suchá semínka promněte v prstech, aby se od sebe oddělila a uskladněte je v papírovém sáčku na suchém a tmavém místě. Semena rajčat by si měla udržet klíčivost až 8 let.
Zdroj: autorský článek