Letniček, ze kterých můžete snadno získat kvalitní osivo pro výsevy v příštím roce, najdete dost na vlastní zahradě, ale i na zahradách svých přátel. Co si tak uspořádat podzimní večírek, na který bude vstup jen se sáčkem vlastnoručně nasbíraných květinových semínek? Možná už jste si také všimli, že papírové sáčky se semeny, se kterými se každé jaro doslova roztrhne pytel nejen v květinářstvích, ale i v každém supermarketu, obsahují někdy jen pár maličkých semínek, a přitom jejich cena šplhá stále výš a výš. Na druhou stranu velká spousta květinových semen končí na našich zahradách každoročně na kompostu. Některé letničky se také samovolně vysévají a rozmnožuje se tak samovýsevem, ale jen málokdy pak na jaře vyklíčí na místě, na kterém bychom si to přáli. Pokud semena včas sklidíte, sami pro ně vyberete to nejvhodnější umístění.
Jak sbírat semena letniček
Semena letniček, ale samozřejmě i dvouletek nebo trvalek, sbírejte za suchého a slunečného počasí a vždy počkejte až do chvíle, kdy budou semena plně vyzrálá. To se někdy snadno poví, ale hůře udělá. Některá zralá semena dál zůstávají pevně uchycena v semeníku na rostlině, ale jiná se okamžitě po dozrání vydávají, někdy dokonce přímo vystřelují do světa. Pak máte dvě možnosti:
- Odkvetlý květ odstřihněte z rostliny o trochu dříve a semena nechejte na parapetu okna na misce dozrát. Musíte však počítat s tím, že klíčivost takových semen bude asi o trochu nižší, než kdyby semínka dozrála přirozeně na rostlině.
- Druhou možnost představuje menší igelitový sáček, který přetáhnete před odkvetlý květ a stáhnete provázkem. Semena se pak samovolně vysypou přímo do sáčku. Pozor však dejte na vlhké počasí, to pak semena rychle v sáčku zplesniví.
Jak skladovat vlastnoručně nasbíraná semínka
Semena musí být před uskladněním dokonale suchá, jinak by začala rychle plesnivět. Nechte je proto po nasbírání ještě několik dnů ležet na papíru, na suchém a stinném místě, pak je teprve nasypejte do malých papírových sáčků. Sáčky nezapomeňte označit názvem rostliny, a také datem sběru. Většina semen běžně pěstovaných letniček si uchovává klíčivost i několik let.
Letničky, které si snadno sami namnožíte sběrem semen:
- afrikán
- cínie
- černucha
- hledík
- hrachor vonný
- lichořeřišnice
- mák
- měsíček
- měsíčnice
- nocenka
- slézovec
- slunečnice roční
Zdroj: autorský článek s využitím knihy H. Kasparová a V. Vaněk, Letničky a dvouletky