Hlavní potíž při skladování kořenové zeleniny je udržet v místě uskladnění nízkou teplotu (kolem 0 °C) a vysokou vlhkost vzduchu (přes 90 %). Nejlépe jí proto prospějete uložením do dřevěných bedýnek naplněných pískem (ten je nutné každý rok vyměnit za nový). V suchém prostoru bedničku ještě předem vyložte fólií. Zelenina uskladněná v písku má oproti volně uloženým kořenům delší trvanlivost – zhruba o měsíc. Déle vám také vydrží, když dodržíte nároky jednotlivých zelenin.
Mrkev a pastinák skladujte při teplotě kolem nuly
Mrkev se sklízí nejpozději koncem října, před příchodem mrazíků. Pro skladování mrkve je důležité, aby nedošlo během sklizně k jejímu mechanickému poškození. S kořeny proto zacházejte šetrně. Při skladování o teplotě 0 °C (nebo malinko nad nulou) a vlhkosti vzduchu 90 až 95 % mohou mrkve vydržet až půl roku. Počítejte ovšem s tím, že z vlhkých a dusíkem přehnojených půd budou mít kořeny mrkve krátkou trvanlivost. Skladují se buď volně, nebo v suchém písku.
Pastinák je nedoceněná mrazuvzdorná zelenina, která může přezimovat i na záhonu. Pokud se rozhodnete ho uskladnit, vyžaduje stejné podmínky jako mrkev.
U petržele pozor na poškození, u celeru na plíseň
Petržel snáší mráz lépe než mrkev a také se později sklízí. I pro ni však platí šetrné zacházení při sklizni, které její trvanlivost prodlouží. Skladujte jen nepoškozené a nerozvětvené kořeny o průměru min. 2–3 cm, a to v písku a za podobných podmínek jako mrkev.
Bulvy celeru se sklízejí v říjnu nebo začátkem listopadu před příchodem mrazíků. Po sklizni je nechte oschnout, poté je očistěte, zbavte natě a pokud je budete skladovat volně, tak i kořenů (do písku je nechte). Celeru vyhovuje skladování při teplotě 0 °C a vlhkosti vzduchu 90 až 95 % (tak jako u mrkve). Často, zvláště zjara, začínají bulvy plesnivět, proto je pravidelně kontrolujte.
Řepu a ředkev uskladněte, ředkvičku hned snězte
Červená salátová řepa se sklízí až do prvních mrazíků. Ke skladování vybírejte jen větší bulvy o průměru 5 cm a více. Skladují se dobře, v písku vydrží až do časného jara.
Ředkev po sklizni zbavte natě a postranních kořínků a uložte do sklepa s teplotou 0 °C, kde zvládne i pětiměsíční uskladnění. Ředkvičku naopak vůbec neskladujte, protože rychle vadne. Sklízejte ji proto postupně a hned konzumujte.
Bulvy vodnice a tuřínu nesmějí namrznout
Vodnice a tuřín se u nás málo pěstují (na rozdíl od minulosti). Jejich bulvy se sklízejí později na podzim. Po odlistění a očištění je uložte do sklepa s teplotou 0 °C (nebo trochu nad nulou – nesmějí namrznout) a vlhkostí vzduchu až 98 %. Často podléhají hnilobě, proto je pravidelně kontrolujte. V ideálních podmínkách mohou vydržet až pět měsíců.
Křen a černý kořen rychle vysychají a vadnou
Křen se sklízí pozdě na podzim. Z tenkých kořínků si připravte řízky, jimiž si křen namnožíte, silnější kořeny uskladněte ve sklepě v bedničce s pískem. Při volném uložení vadnou. Křen můžete přes zimu ponechat také na záhonu a sklidit jen takové množství, které spotřebujete v období mrazů.
Černý kořen (nebo také hadí mord španělský) je křehký, proto ho sklízejte opatrně, aby se zbytečně nepolámal. Po odstranění listů a očištění ho hned uskladněte, protože rychle vysychá. Při teplotě 0 °C a vlhkosti vzduchu 90–98 % vydrží ve sklepě dva měsíce, max. čtyři.