Vysejte mikrojetel do trávníku i místo trávy. V příští sezoně už suchá místa v zelené ploše řešit nebudete

Nádherný, jemný a dokonale zastřižený trávník je snem mnoha majitelů zahrad a předzahrádek, ale s letními vedry bývá péče o zelený pažit čím dál složitější, včetně vysokých nákladů na zalévání. Nehledě na to, že v mnoha oblastech se letní zákaz zalévání zahrad vyhlašuje místním rozhlasem. Zákaz není sice moc právně vymahatelný, ale pokud bude nedostatek vody, pocítíme to všichni.

Jetel patří mezi naše nejběžnější rostliny. Najdete mezi nimi druhy léčivé, krásně barevné i ty, které omamně voní

www.nkz.cz

Co je to mikrojetel

Mikrojetel je specifický druh jetelu, který má nižší vzrůst a výrazně menší listy. Většinou se jedná o jetel bílý malolistý (Trifolium repens), který vyniká vysokou schopností rychle dorůstat a regenerovat. Velmi rychle po výsevu vytváří hustý zelený porost, který nevyžaduje zálivku ani přihnojování, daří se mu ve všech typech půdy a pokud ho necháte vykvést, nakrmí spoustu užitečného hmyzu. Jedná se o medonosnou rostlinu, a tedy o mnohem cennější porost oproti trávníku, který pro ekosystém zahrady nemá žádný pozitivní význam.

Sklízejte obří úrodu bez použití hnojiv: stačí vysadit vhodné rostliny a nechat pracovat hlízkovité bakterie

www.nkz.cz

Jetel, tedy i mikrojetel je velmi odolný proti chorobám a škůdcům, a dokonce svým růstem vytlačuje většinu druhů zahradních plevelů. Po celý rok si zachovává tmavě zelenou barvu, dokonce i v období velkých mrazů a je naprosto odolný vůči došlapu. Rychle se vyrovná se zaplavením vodou při přívalových deštích i s déletrvajícím obdobím sucha. Kromě toho jetel šetří i výdaje za hnojivo pro trávník, protože zachycuje dusík z atmosféry, váže ho v půdě a tím zpřístupňuje i ostatním rostlinám ve svém okolí, tedy i travinám, pokud se rozhodnete o společný výsev jetele a travin.

Jak mít zdravý, svěže zelený trávník i za horkých dní

www.nkz.cz

Jak využít mikrojetel v zahradě

  • Mikrojetel můžete dosévat do stávajícího trávníku a tím posílit zelený pažit pro letní období sucha.
  • Mikrojetel můžete využít i jako alternativu k tradičnímu trávníku. Především na silně namáhaných místech je mnohem odolnější než trávník.
  • Mikrojetel můžete vysévat na cestičky mezi záhony nebo mezi stromy v sadě.

Jak opravit trávník poničený od sluníčka? 5 způsobů, jak opravit vyschlá místa

www.nkz.cz

Jak a kdy vysévat mikrojetel do zahrady

Výsev jetele bílého malolistého se provádí v druhé polovině léta, aby jetel zvládl dostatečně narůst a zesílit před zimním obdobím, nebo brzy na jaře. Rostlině se velmi dobře daří téměř ve všech typech půdy, s výjimkou trvale zastíněných a přemokřených míst.

Doporučené výsevní dávky

  • Výsev čistého mikrojetele: 10 g/m²
  • Dávka do vzrostlého trávníku: 1,5 g/m²
  • Výsev spolu s travní směsí: 50 g mikrojetelu/1 kg travní směsi

Výsev mikrojetele se provádí do hloubky 5 mm, tedy postačí semeno rozhodit a zasekat kovovými hráběmi, stejně, jako se to dělá při výsevu trávníku. Porost s mikrojetelem se později může sekat na výšku 20-30 mm.

Zdroj: https://www.pure4green.cz/jetel-pritel-nepritel-nebo-oboji-podrobny-pohled-na-jetel-v-travniku-vcetne-mikrojetelu/; https://www.levnepostriky.cz/osiva.trav/barenbrug.lawn.clover.mikrojetel?srsltid=AfmBOorOTOm4KsvJ4AgM5WykzCs_xIBtYxYtIz3Rj6UlW9_MaiQufbxI

 

 

Jetel bílý velmi rychle po výsevu vytváří hustý zelený porost, který nevyžaduje zálivku ani přihnojování
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada