Mezinárodní den mrkve (Carrot Day) byl založen v roce 2003 v Anglii, aby šířil osvětu o blahodárných účincích mrkve po celém světě. Popularita tohoto trochu bláznivého svátku každoročně roste stejně tak, jako počet zemí, ve kterých se oslavy pořádají (Velká Británie, Francie, Švédsko, Itálie, Austrálie nebo Japonsko).
U nás v Čechách je mrkev obecná také velmi oblíbenou zeleninou, a to nejenom k pěstování, ale především ke konzumaci. Každé malé dítě totiž ví, jak je mrkev důležitá pro zdravé oči. My jsme pro Vás připravili pár zajímavostí ze „světa mrkve“, které Vás třeba překvapí, i když mrkev každoročně sejete do svých zeleninových záhonů.
Věděli jste, že…
1. I když všichni poctivě každý rok vyséváme mrkev na zeleninové záhony, fakt je ten, že mrkev obecná (Daucus carota) je dvouletá rostlina, která první rok svého života vytváří přízemní růžici listů a v mohutném hlavním kořeni shromažďuje živiny. Druhý rok vyžene lodyhu s okoličnatým květenstvím.
2. Necháte-li mrkev přeci jen v druhém roce vykvést, můžete její květenství věnovat někomu blízkému. V květomluvě totiž mrkev znamená: „Mám tě rád, ale jsem nesmělý/á.“
3. První mrkev, která spatřila světlo světa, byla fialová a hořká. Zpočátku se pěstovala pro lékařské účely. V 10. století ji naši předkové využívali k usnadnění porodu. Svou cestu dobývání Evropy nastartovala mrkev se žlutými kořeny. Postupem času vznikla křížením červené a bílé odrůdy dnes všem známá oranžová mrkev. Vyšlechtili ji Holanďané v 17. století a až o dalších sto let se rozšířila skutečně do celé Evropy.
4.Baby karotka není malá odrůda klasické mrkve, ale je z ní vyřezaná do podoby malých mrkviček. Tento způsob prodeje mrkve zavedl kalifornský farmář Mike Yurosek v roce 1986.
5. Největší mrkev v České republice vypěstovala paní Emílie Koucká z Bezděkova, která sklidila dne 20. října 2020 na své zahradě mrkev o délce 38 cm a hmotnosti 1 030 gramů. Jednalo se o klasickou odrůdu mrkve, která byla na záhon vysetá 11. dubna 2020. Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, dne 10. prosince 2020.
6.Nejdelší ‚špagetu‘ z mrkve v Česku vytvořil 14. 8. 2021 Jakub Skočdopole na akci Mrkvancobraní v Polné u Jihlavy. Spirála měřila 385 centimetrů, a rekordman ji dokázal vytvořit z 16-ti centimetrové mrkve. Práce trvala pouhou minutu a 43 vteřin. Pan Skočdopole se tak zapsal do České knihy rekordů.
Jakou největší mrkev se podařilo vypěstovat Vám?
7. I v Čechách máme svou oslavu mrkve a to ve městě Polná, kde se druhou zářijovou neděli koná tradiční Mrkvancová pouť. Pouť byla tradičně zasvěcena patronu města sv. Liguriáši a v době jejího trvání byla průčelí domů vyzdobena svazky mrkve. Každoročně se na ni sjíždí tisíce návštěvníků, aby ochutnali typickou polenskou pochoutku tzv. mrkvance (nebo také mrkvánky). Mrkvance jsou jednou z tradic města, kde žije asi 5200 lidí. Je to tamní specialita, sladká kulatá buchta. „Něco jako makovec nebo maková buchtička. Plněná mrkví, přidává se tam cukr. Je to tradice, která je tady po staletí, mrkev se tu pěstovala,“ řekl Jakub Skočdopole.
A jak si doma mrkvánky připravit?
Zdroj: carrotday.com, wikipedie, dobryden.cz, seznamzpravy.cz