Podzimní příroda poskytuje tolik krásného a barevného materiálu na nejrůznější tvoření a dekorace, že by byla škoda, téhle lákavé nabídky nevyužít. Planých jablíček, ale klidně i drobných hruštiček, určitě najdete všude dost, ale pokud zrovna netušíte, kam se vydat na trnky, nevadí. Snadno je nahradí i modré plody mahónie nebo například blahokeře, případně modré plody poskytuje i břečťan.
Hlohu a jeho červených plodů najdete v přírodě všude dost, především kolem polních cest. Avšak i hložinky, jak se plody hlohu jmenují, můžete klidně nahradit. Podobně červené jsou větší šípky nebo plody dřišťálu a nádherně oranžové plody poskytuje hlohyně šarlatová, kterou najdete snad v každém městském parku.
Postup při výrobě dekorace na stůl
- Plastovou misku od ovoce naplňte vodoua postavte ji do malé dřevěné bedýnky, ve které se často prodávají v supermarketu například jahody.
- Do vody položte zelenou aranžovací hmotu, florex. Pokud je kostka florexu větší než miska, klidně ji seřízněte nožem do tvaru misky. Jde to velmi snadno. Florex pak nechte klidně i půl hodiny nasakovat vodu, kterou můžete postupně ještě přilévat, aby byl důkladně promáčený.
- Větvičky s listy i květy břečťanu si nastříhejte na asi 15 až 20 cm dlouhé kousky a zapíchejte je kolem celého obvodu florexu. Střed ponechte volný.
- Přidejte i větvičky hlohu s listy a nádherně rudými hložinkami.
- Pokud jste měli štěstí a našli v přírodě trnky, i jejich větvičky zapíchejte do florexu. Nahradit je však mohou i jiné modré plody.
- Drobnější jablíčka a hrušky napíchejte na dřevěné špejle.
- Jablky a hruškami zaplňte celý střed dekorace. Zapichujte jeden plod vedle druhého.
- Nakonec mezery mezi plody vyplňte ještě plody hlohu, aby nevykukoval ani kousek florexové hmoty.
Zdroj: autorský článek