Mahónie krásně kvete, plody miluje ptactvo a na podzim se její listy zajímavě vybarví. Pěstujte i méně známé druhy

Mahónie, které se často říká zjednodušeně mahón, bývala dříve součástí snad každé zahrady. Co na tom, že si pod tímto názvem běžně představujeme pouze mahónii cesmínolistou (Mahonia aguifolium). Je nádherná skutečně po celý rok. Její zářivě žluté květy zdobí keře na jaře, přes léto se u mahónie zdánlivě nic neděje, ale to jen nabírá sílu, aby se mohla s koncem léta a příchodem podzimu předvést s kouzelnými temně modrými plody, a ještě o trochu později dochází i k vybarvení jejích listů do vínových odstínů. A pokud vám jako dostatečný důvod k vysazení mahónie do zahrady nestačí její krása, pak je tu ještě její užitečnost pro přírodu. Květy hojně navštěvují včely i čmeláci a plody poskytují potravu ptactvu. Možná by stálo za to, seznámit se i s dalšími druhy mahónií, co říkáte?

Mahónie tenkolistá, mahónie čínská (Mahonia eurybracteata)

Stálezelený keř nebo strom, pocházející z Číny. V našich podmínkách dorůstá do výšky nanejvýš 150 cm a na první pohled by v této mahónii laik příbuznou naší mahónie cesmínolisté asi nehledal. Stálezelené, jen asi 1 cm široké listy jsou měkké, beztrnné a lesklé. Celá rostlina připomíná spíše menší palmu nebo snad i kapradinu.

Mahónie tenkolistá vykvétá od podzimu, na vrcholu výhonů, 10-20 cm dlouhými květenstvími, plnými jasně žlutých, vonných kvítků. Pokud panuje brzký a hodně chladný podzim, pak tato mahónie vykvete až na jaře dalšího roku. Po opylení rostlina vytváří tmavě fialové až modré, jedlé plody, podobné dřišťálu.

Mahónii tenkolisté se daří v polostínu až světlém stínu, ale pro bohaté kvetení potřebuje, aby na ni alespoň několik hodin denně dopadaly sluneční paprsky. Vyžaduje výživnou, mírně vlhkou, dobře propustnou půdu a jen občasné přihnojení. Mrazuvzdornost této mahónie se udává do -20 °C.

Mahónie japonská (Mahonia japonica)

Dekorativní, asi 150-200 cm vysoký, rozložitý keř, pocházející z Číny. Zpeřené listy dosahují délky až 50 cm a v několika patrech se shlukují do působivých rozet. Citronově žlutá květenství vytvářejí až 25 cm dlouhé hrozny, s překvapivou vůní, podobnou konvalinkám. Mahónie japonská vykvétá na podzim, ale někdy s kvetením vyčká až na jarní sluníčko. V zimních měsících se listy vybarvují červenými tóny.

Mahónie japonská dává přednost umístění v lehkém stínu až polostínu, hodí se i jako podrost pod vysoké stromy. Jinak se jedná o velmi nenáročný keř, který upřednostňuje výživnou a mírně vlhkou půdu a jen občasné přihnojení. Mahónie japonská je mrazuvzdorná do -20 °C.

Zdroj:https://magazinzahrada.cz/clanek-311601-odolne-mahonie-v-kazde-zahrade; https://hnojik.cz/mahonie/