Potpourri můžete také někoho obdarovat, vlastnoručně vyrobeným dárkem totiž nikdy neurazíte
Co je to potpourri a na co se používá: hlavně v aromaterapii
Určitě to znáte, vonné, různobarevné pytlíčky plné vůně, které lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Potpourri pochází z Francie a jedná se o směsi bylin a koření, které dokáží navodit příjemné pocity a provonět celý byt. Běžně se používají jako dekorace, která se vysype do vhodné nádoby, a my si jen užíváme její vůně. Potpourri působí jako skvělá aromaterapie, což oceníte třeba po náročném, pracovním dni. Její příprava není vůbec složitá, není tedy nutno, utrácet za ni peníze. Navíc je to krásný dárek pro někoho, na kom vám záleží.
Jak vybrat bylinky a koření: jejich vůni musíte milovat
Až budete vybírat bylinky, květiny či koření, které do své směsi využijete, myslete na to, že vám jejich vůně musí být příjemná, jinak by vaše úsilí přišlo nazmar. Jednotlivé složky k sobě také musí ladit jak vůní, tak barvou. Barva je totiž rovněž důležitá, protože potpourri slouží také jako dekorace, která by vám měla ladit třeba k prostírání nebo k nábytku.
Co lze použít do potpourri: sortiment je pestrý
Základem vonných směsí jsou většinou květy nebo pouze okvětní plátky, které se pak podle vůně a vzhledu kombinují s dalšími přírodninami. Do směsí lze přidat také plátky aromatického ovoce, vhodné jsou především citrusy, kiwi, ale i plátky jablek. Další důležitou složkou je koření, v zimě je příjemná hlavně skořice a hřebíček, dále jalovec, muškátový oříšek, anýz, badyán, tymián či vanilkový lusk. Z přírodnin se dodává třeba šípek, různé jiné plody či šišky.
Vhodné rostliny do potpourri: levandule jasně vede
Pro výrobu vonné směsi jsou nejlepší druhy, které si svoji vůni a barvu uchovají i po usušení. Směs takových květů vydává vůni jemnou a nevtíravou, přičemž pro intenzivnější aroma lze přidat oblíbené koření, kousky kůry či aromatický olej. Oblíbené jsou korunní plátky růží, květy levandule, mimózy, karafiátů, lilie, jasmínu, fialek nebo zimolezu. Květy trháme hned po otevření poupat a to za sucha, po oschnutí rosy.
Základem je nádoba a teplo
Jakmile si směs namícháte, vložte ji do hezké, porcelánové či skleněné nádoby nebo do proutěného košíku a umístěte co nejblíže ke zdroji tepla, třeba k radiátoru či krbu, díky tomu se vůně krásně rozvine po celém bytě. Jakmile potpourri přestane vonět, stačí směs prohrábnout rukama, načechrat a promíchat. Pro zvýšení intenzity vůně aplikujte pár kapek svého oblíbeného aromatického oleje.
Namíchejte si svoji směs: potřebujete levandule, růže a oblíbené koření
Levandulová směs: vraťte se ve své mysli zpět do slunného léta
Vůni levandule milujeme všichni, proto levandulovou směs musíte rozhodně vyzkoušet. Potřebujete 3 šálky sušených levandulových květů, 2 šálky sušených korunních plátků růže, po 1 šálku sušené meduňky a mařinky, nastrouhanou kůru ze 2 citronů a 4 kapky levandulového oleje.
Klidná mysl: doporučuje se především při adventním rozjímání
Tuto směs využijete rovněž jako aromaterapii a základem je opět levandule s růží. Potřebujete ½ šálku sušených levandulových květů, ½ šálku sušených okvětních lístků růže, ¼ šálku sušeného tymiánu, 10 ks rozdrcených hřebíčků a malý kousek celé skořice.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.