Při představě levandule se nám nejčastěji vybaví jihofrancouzská Provence a další jihoevropské destinace, ale levanduli se docela dobře daří i u nás, samozřejmě v teplejších oblastech. Doma je tahle voňavá bylinka ve východním Středomoří, ale už ve starověku ji znala téměř celá Evropa. Levandule se využívala ke koupelím i k mumifikaci zemřelých. Dokonce i repelentní účinky levandule už ve starověku dobře znali.
Kdy a jak se sbírá levandule
- Levandulová květenství na delším stonku se sbírají těsně před tím, než se květy naplno rozevřou. To proto, aby po zaschnutí nezačaly květy opadávat.
- Květní stvoly se vážou do menších kytic, aby ke všem stonkům snadno pronikal vzduch a nedocházelo tak k zahnívání.
- Kytice je také potřeba vázat hodně napevno, aby se po zaschnutí nerozpadly.
Jak si připravit relaxační levandulovou lázeň
- 1 sklenice čerstvých levandulových květů
- 1 l vody
Levandulové květy vařte ve vodě po dobu asi 10 minut. Poté nechte asi 1 hodinu louhovat, pak přeceďte a vzniklý odvar vlijte do vany s teplou, chcete-li horkou, vodou. Po koupeli natřete pokožku levandulovým olejem.
Kam se vypravit za levandulí
Levandulová farma Lavandie Starovičky
V jihomoravských Starovičkách nedaleko Hustopečí najdete farmu Lavandia, kde pěstují levanduli přirozeným způsobem, bez chemického ošetření, proto zde můžete získat levanduli i ke kuchyňskému zpracování. Ve Starovičkách pořádají samosběry i květinové workshopy, kde si můžete pod vedením zkušené floristky uvít levandulový věnec. K zakoupení tu mají i sazenice levandule a čeká tu na vás i obchůdek a kavárna Lavandia. Informace získáte na jejich webových stránkách www.levandulezmoravy.cz i na Facebooku farmy www.facebook.com/LevandulezMoravy nebo na telefonu 602 734 509.
Levandulové políčko najdete asi 1 km za obcí, nasměrují vás četné směrové tabule. Vstupné na pole je pro děti do 6 let zdarma, 20 Kč pro děti do 15 let a 60 Kč pro dospělé. Otevírací doba políčka je nyní od 9 do 20 hodin, v srpnu jen do 17 hodin.
Levandulové políčko na Kosím statku
Samosběr levandule pořádají na Kosím statku v Otinovsi, v okrese Prostějov, 5.-7. července 2024. K dispozici tu bude více než 1000 rozkvetlých keříčků. Otevřeno bude od 9 do 18 hodin. Přineste si s sebou vlastní nůžky a za 50 Kč si pak budete moct odnést malou kytičku levandule. Při větším odběru je pak cena 300 Kč/kg. Kromě levandule tu bude k dispozici i meduňka, dobromysl, yzop nebo oblíbená echinacea. Bližší informace získáte na telefonu 724 315 517 nebo www.facebook.com/kosistatek.
Levandule de Žermanické moře
Otevření levandulového pole pro veřejnost plánují na farmě Levandule de Žermanické moře, v podhůří Beskyd nedaleko Žermanické přehrady, od 28. června 2024, ale focení v levanduli i samosběr jsou možné už i dříve, po domluvě s farmářem Adamem na telefonním čísle 732 781 803.
Zakoupit si na farmě můžete i famózní levandulový sirup, květovou vodu nebo vonné sáčky. Více informací získáte na www.facebook.com/deLevandule.
Levandulový labyrint Lela
Levandulový labyrint v Kyžlířově (Olomoucký kraj) pořádá samosběry levandule každý den od 29. června do 7. července, v časech od 9 do 11 a od 14 do 18 hodin. Nůžky s sebou! O víkendech a o svátcích si tu můžete nakoupit i levandulové výrobky, věnce i zmrzlinu. Více informací najdete na telefonu 732 535 746.
Proč Levandulová zahrada Anette samosběry nepořádá
Za vůní levandule můžete vyjet i do Levandulové zahrady Anette, samosběry tu však nepořádají. Levandule se tu pěstuje jako součást zahrady, která slouží k relaxaci po celou dobu kvetení levandule. Zahrada je volně přístupná a ve zdejší kavárně se můžete nejen občerstvit, ale také zakoupit různé výrobky z levandule. Kromě pondělí tu mají otevřeno ve všední dny od 9 do 15 hodin, v sobotu od 9 do 17 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin.
Zdroj: Fb a webové stránky jednotlivých firem