Badyáník je silně aromatická rostlina s květy přímo na kmeni
Přemýšleli jste už někdy nad tím, kde roste badyán? Známe ho jako malé, aromatické hvězdičky, které zakoupíme v obchodě, o jeho původu či vzhledu ale toho moc nevíme. Badyán se získává ze stromu s názvem badyáník (Illicium sp.), což jsou stálezelené keře či menší stromy s tenkým kmenem. Celá rostlina je silně aromatická, protože buňky v pletivech obsahují éterické oleje. Oboupohlavné květy vyrůstají jednotlivě nebo ve svazečcích na koncích větévek nebo na kmeni a starších větvích. Jevu, kdy květy rostou přímo na kmeni či větvích stromů, říkáme odborně kauliflorie, která je typická třeba také u kakaovníku či karamboly. Plodem badyáníku je souplodí měchýřků, které v době zralosti pukají a vystřelují semena.
Osmicípá hvězda neboli hvězdicový anýz
Nejznámější druh badyáníku je badyáník pravý (Illicium verum), který pochází z Číny a Vietnamu a do Evropy se dostal na začátku 17. století. Badyáník má bílé květy a jeho hvězdicovitá souplodí se používají jako aromatické koření badyán a získává se z něj také tzv. anýzový olej. Badyán se sklízí těsně před plnou zralostí, což bývá od března do května a v obchodě ho najdete nejčastěji jako osmicípou hvězdičku, kvůli které má také druhý název hvězdicový anýz. Badyán bývá i drcený na jednotlivé měchýřky neboli cípky. Badyán je tradiční součástí čínského koření pěti vůní a ve vietnamské kuchyni je nedílnou součástí oblíbené polévky pho. V našich podmínkách se badyán přidává do kompotů, povidel, perníků, sladkého pečiva či svařeného vína.
Badyán je využíván také ve farmacii
Ve formě čaje se badyán používá při léčbě koliky a revmatismu a je přírodní surovinou pro výrobu známého léku proti virovým onemocněním Tamiflu. Dnes se však většinou surovina pro přípravu tohoto léku vyrábí synteticky.
Tento druh badyánu je smrtelně jedovatý
Kromě badyáníku pravého, ze kterého máme ono aromatické koření badyán, existuje ještě jiný druh badyáník anýzový (Illicium anisatum), který je velmi oblíbený v Japonsku. Zde se hodně vysazuje u buddhistických chrámů. Semena v klasických hvězdičkách jsou však u tohoto druhu smrtelně jedovatá a má na svědomí několik lidských životů.
Badyáník jako okrasný keř
Jiným druhem, který se pěstuje jako okrasný, a to především kvůli svým krásným květům je badyáník floridský, někdy nazýván anýz floridský (Illicium floridanum). Pokud byste si chtěli přivonět k jeho červeným květům, moc nadšeni nebudete, květy totiž páchnou po rybině. Tímto nepříjemný pachem chtějí nalákat své opylovače, což jsou především mouchy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.