Využijte svoji zahradu na maximum tak, jak to uměly naše babičky: jak ji osázet aby byla zahrada soběstačná

Jak si udělat pěknou zahradu jako měly naše babičky

Zahrádkaření je v naší zemi velmi rozšířené a oblíbené a řada majitelů zahrad bere práci na zahradě jako relax. Ne vždy ale na současných zahradách každý pěstuje ovoce a zeleninu, bylinky samozřejmě nepočítáme, ty pěstují lidé i na balkonech. Nicméně, dnešní zahrady bývají často pouze okrasné, protože ne všichni chtějí na zahradě sklízet úrodu, vše si přece mohou koupit v běžném supermarketu. Ale, neumět využít svoji zahradu tak, aby nám přinášela nejen okrasu, ale i užitek, je velká škoda. Naše babičky, byť neměly času nazbyt, protože se musely starat ještě o domácnost a jednotlivé členy rodiny, dokázaly ze svých zahrad vytěžit opravdu maximum. Nikdy se nestalo, že by neměly zeleninu do polévky, ovoce dětem k svačině nebo kytici ve váze. Naštěstí, doba se pomalu mění a většina z nás již pochopila, že to, co si nevypěstuje doma na zahradě, nestojí vůbec za nic.

Jak oddělit užitkovou a okrasnou zahradu

V dobách našich babiček, ale i dnes, se většinou jasně oddělovala zábava od povinností, takže okrasná zahrada s květinami a keři byla oddělená od užitkové části se zeleninovými záhony či ovocným sadem. V současné době již tak striktně tyto dvě části neoddělujeme, naopak, zahradní architekt se vždy snaží vzájemně propojit užitkovou i okrasnou část. Hlavní myšlenka je taková, že se procházíte po zahradě, kocháte se rozkvetlými květy a tu si zobnete borůvku, tu jahůdky nebo si utrhnete jablko přímo ze stromu.

Užitková část je důležitá v každé zahradě

Mít možnost si něco vypěstovat je dnes velmi přínosné. Dříve byla užitková část zahrady samozřejmostí, protože peněz nebylo nazbyt a jíst se muselo. Takže nejen naše babičky se snažily vypěstovat na zahradě co nejvíce, od zeleniny po ovoce. Takže většinu času, a to si jistě pamatujete i z dob letních prázdnin, naše babičky v létě zavařovaly, vařily marmelády, čalamády atd., zkrátka dělaly si zásoby na zimu. Nejčastěji se pěstovaly brambory, které se uskladnily na zimu, cibule, česnek, plodová zelenina, řepa, rebarbora, okurky či kořenová zelenina jako je mrkev, petržel a celer. Nesměly chybět dýně, jahody, maliny, ovocné stromy. Na každé zahradě také rostl ořešák, kdy jádra poskytovala dostatečnou výživu na zimu. Byla-li úroda štědrá, měly babičky celou zimu o vitamíny postaráno.

Bylinkařily nejen baby kořenářky

Myslíte, že babičky chodily s každým onemocněním či bolístkou k lékaři? Kdepak, pokud to bylo jen trochu možné, vše léčily pomocí bylinek. Každá zahrádka tak musela mít záhon s bylinkami, nechyběl libeček, rozmarýn, šalvěj či kopr. Pro léčbu neduhů pak meduňka, heřmánek, fenykl, mateřídouška a tymián. 

Okrasná zahrada nebyla pozadu: na své si přišli milovníci trvalek

Nejdůležitějšími rostlinami na venkovských zahradách byly trvalky, především ty, které se hodily k řezu a bylo možné si jimi vyzdobit příbytky. Důležitou součástí domu byla předzahrádka, kde to kvetlo jedna radost. Mezi ty nejčastější patřily pivoňky, plaménky, lupiny, kopretiny, astry a samozřejmě cibuloviny a hlíznaté rostliny. A slunečnice, ty nechyběly nikdy.

Nezapomínejte vysazovat kvetoucí dřeviny

Na každé zahradě také nechyběly typické dřeviny, které se rovněž často využívaly k okrase a do vázy. Ty nejčastější byly hlavně šeříky, hortenzie či růže. V současné době ale, bohužel, tyto krásné a kvetoucí keře ustoupily všem stálezeleným a téměř bezúdržbovým dřevinám jako jsou buxusy či thuje. To je ale velká škoda, protože pěstitelé se tak, často kvůli neochotě údržby, připravují o okrasnou funkci kvetoucích keřů.

Co z toho všeho plyne

Pokud jsou vám zahrady z dob našich babiček blízké, musíte o vhodném uspořádání a výběru rostlin přemýšlet ještě před tím, než zahradu založíte. Sepište si rostliny, a to jak okrasné, tak hlavně užitkové, na papír a pak je vysaďte tak, abyste svoji zahradu opravdu využili na maximum, stejně, jako to uměly naše babičky.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada