Česnek podivný málokdo zná, přitom je stejně dobrý jako oblíbený česnek medvědí

Co je to česnek podivný a proč ho sbírat místo medvědího česneku?

Česnek podivný (Allium paradoxum) byl v ČR poprvé zaznamenán v druhé polovině 19. století a od té doby se v našich lesích, ale i městských parcích, hodně rozšířil. Množí se opravdu velmi snadno, a z toho důvodu se příliš nedoporučuje vysadit si jej dobrovolně do zahrady. Po pár letech byste toho totiž mohli litovat, protože česnek podivný je invazivní a dokáže ze svého sousedství vypudit ostatní byliny.

Velmi brzy na jaře, někdy už v polovině února, se na okrajích lesů, v městských parcích a v soukromých zahradách začínají objevovat první dlouhé a štíhlé listy česneku podivného. Poznáte je poměrně snadno, jsou svěže zelené, mírně lesklé a po rozemnutí mezi prsty vydávají typickou česnekovou vůni. Česnek podivný vykvétá až později, v období od dubna do května, ale jeho listy je nejlepší sbírat ještě před rozkvětem, protože právě tehdy mají listy nejlepší a nejsilnější chuť.

Nespleťte si medvědí česnek s jedovatými rostlinami: takhle poznáte ten pravý

www.nkz.cz

Jak poznáte česnek podivný?

  • Listy česneku podivného, dlouhé asi 20 cm a široké 0,5–2 cm, vyrůstají v trsech z vytrvalé podzemní cibulky vejčitého až kulovitého tvaru.
  • Cibulky bývají jen malé, měří jen asi 1–1,5 cm v průměru.
  • Na 15–30 cm dlouhé, trojhranné a poléhavé květní lodyze vykvétají bílé květy s pacibulkami, uloženými v malých toulcích.
  • Květy nejsou nijak dekorativní, často vypadají odkvetlé ještě před tím, než skutečně vykvetou.
  • V průběhu května začnou listy česneku podivného žloutnout, zatahovat a rostlina se uloží k odpočinku.

Okrasné česneky oživí každou jarní zahradu i balkon: vysaďte si těchto 7 nejkrásnějších

www.nkz.cz

Jak využít česnek podivný v kuchyni?

Pokud máte rádi česnek medvědí, pak chuťově velmi podobný česnek podivný využijte stejně. Z listů můžete připravovat jednoduché pesto na ochucení těstovin, přidávat ho do jarních nádivek i pomazánek a výborně doplní každý salát. Do čerstvých listových salátů lze přidávat i květy a pacibulky česneku podivného. Listy česneku podivného mají antibakteriální i antioxidační účinky a dokážou posilovat imunitní systém a snižovat cholesterol.

Vyzkoušejte černý česnek: proč má ještě lepší účinky na naše zdraví, než klasický bílý

www.nkz.cz

Kam se vypravit na česnek podivný?

Nejčastěji můžete česnek podivný potkat na několika velkých lokalitách ve Středních Čechách (u Kolína, v Ostré nebo na severním okraji Berouna), a také přímo v Praze (na Petříně, v Divoké Šárce či v Letenských sadech). Menší lokality pak najdete v Jižních Čechách (u Čejetic v okrese Strakonice), ve Východních Čechách (u Dvora Králové n. Labem) a Severních Čechách (v údolí potoka u Křižan, v okrese Liberec). Na Moravě pak přímo v Brně (v dolní části sídliště Lesná).

Poznejte báječný česnek podivný, který nahradí medvědí česnek
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada