S příchodem léta tu máme nejen báječné povalování u vody nebo na louce plné rozkvetlých květin, ale také s tím spojená rizika. Pokud včelám zkřížíme cestu, mají pro nás nachystané žihadlo. Co na tom, že je takový bodanec, který nám uštědří, stojí život. Dost možná, že včely ani samy netuší, co je čeká. Po bodnutí jednou osamocenou včelou už vám samozřejmě žádný další útok nehrozí.
Jaký je rozdíl mezi žihadlem včely a vosy
Žihadla mají všichni zástupci blanokřídlého hmyzu z podřádu žihadlovitých. Jen u nás se vyskytuje asi 1200 různých druhů tohoto hmyzu. Avšak jedině včela medonosná (Apis mellifera) má své žihadlo opatřené po celé délce zpětnými háčky. Po bodnutí tedy zůstává žihadlo v naší kůži, a to i s odtrženým zadečkem včely. Včela sice odletí, ale krátce nato umírá. To vše má sloužit výhradně k obraně úlu, za který včely pokládají svůj život. Chrání tak ostatní obyvatelky úlu.
Další zástupci žihadlovitých, například samotářské včely, čmeláci nebo vosy, mají svá žihadla bez háčků, a mohou proto bodat opakovaně a život je to stát nebude.
Naučte se žihadlům předcházet
Včelí úly potkáte na toulkách přírodou sice jen málokdy, ale včelám, spěchajícím pro další várku pylu se vyhnete jen těžko. Naprostá většina takových setkání proběhne bez problémů, ale někdy se stane, že si s včelou vzájemně zkřížíte cestu a včelí žihadlo vás nemine. Větší pravděpodobnost bodnutí včelou bývá také před bouřkou, kdy jsou včely neklidné.
Včela v přírodě použije žihadlo jen málokdy, většinou až jako poslední možnost obrany, pokud ji nechtěně přišlápnete nebo přimáčknete nebo pokud začnete divoce máchat rukama. Ve chvíli, kdy vás poplašená včela začne pronásledovat, přejděte raději pomalu a v klidu, bez divokých pohybů, z otevřené louky do lesa, mezi stromy, nebo projděte keřem. Včela tak ztratí orientaci a nechá vás s největší pravděpodobností na pokoji.
Jak vytáhnout žihadlo od včely
Jakmile vás bodne včela, snažte se co nejrychleji vytáhnout žihadlo. Použijte jakýkoliv vhodný nástroj, například obrácenou stranu noře, klíč nebo platební kartu a žihadlo vyškrábněte. Nepokoušejte se ho vytáhnout prsty, protože se vám to stejně nepovede, a ještě ke všemu si vymáčknete obsah jedového váčku do rány. Na ten si dejte velký pozor.
Jak ošetřit kůži po včelím bodnutí
Začervenání místa vpichu a menšímu nebo většímu otoku se nevyhnete. Velikost otoku je velmi individuální, může se jednat jen o velikost pětikoruny, jindy třeba i dvou dlaní. Otok by měl ustoupit během 2-7 dnů.
Doma najdete jistě hned několik přípravků, kterými se dá včelí bodnutí ošetřit. Můžete použít:
- ocet
- rozkrojenou cibuli
- plátek citronu
- alkohol
- francovku
- gel s propolisem
- Fenistil z lékárny
Venku na zahradě nebo ve volné přírodě máte také několik možností, jak si pomoci:
- Pokud máte s sebou krabičku se svačinou, pak tam máte třeba i banán, kterým můžete vpich potřít. Je jedno, jestli použijete vnitřní stranu slupky nebo dužinu banánu.
- Na zahradě najdete jistě i záhon s cibulí.
- Dobře fungují i některé bylinky, zkuste rozdrtit listy jitrocele nebo měsíčku lékařského.
- Zajímavou možnost představuje i vlhká hlína, kterou podle starých babských rad můžete přiložit na postižené místo. S následným svěděním a otokem vám pomohou studené obklady.
Zdroj:https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/845; https://www.mojeambulance.cz/vite-ktere-bylinky-vitezi-nad-leky/