Jak je česnek prospěšný
Česnek patří mezi zeleninu, která je v kuchyních po celém světě velice ceněna. Dodává pokrmům jedinečnou chuť a vůni. Když se nedaří chuťově dotáhnout zeleninová polévka nebo guláš, česnek vždy ochotně vypomůže. Jeho léčivé účinky jsou všeobecně známé a v období chřipek a nachlazení slouží nejen jako podpůrný lék, ale i jako prevence. Mnozí určitě vyzkoušeli i česnekový „polévkový vyprošťovák“ po dlouhé noci s pár skleničkami alkoholu. To už je dost důvodů na to, abychom si udělali jeho dostatečnou zásobu.
Čeho se vyvarovat při sušení česneku
Zkušení pěstitelé česneku dobře ví, jak česnek připravit k uskladnění. Méně zkušení však mohou udělat zbytečné chyby, které zkazí celé jejich pěstitelské úsilí. Cibule česneku pak vydrží krátkou dobu, anebo vůbec ne. Pamatujte také na to, že na podzim budete česnek opět vysazovat a k tomu potřebujete kvalitní sadbové stroužky, které nebudou plesnivé a zaručí tak vysoký a kvalitní výnos napřesrok.
Jaké chyby nedělat při sušení česneku
Pozdní sklizeň
Nenechávejte zralý česnek zbytečně v zemi. Při prvních náznacích zralosti se hned pusťte do práce a česnek vytáhněte. Kdy česnek sklidit poznáte jednoduše Paličák narovnal pár stvolů, které jste zjara nezaštípli, abyste měli kontrolu zralosti. U nepaličáku poznáte dobu sklizně podle suchých listů. Pečlivě si hlídejte zralost, protože nepaličák se snadno rozpadne. Pokud hrozí deště nebo silné bouřky, při kterých je předpoklad, že spadne hodně vody, nečekejte na úplné vzpřímení stvolu a raději česnek zavčasu skliďte. Čím budou cibule česneku sušší, tím lépe.
Nedostatečná očista
Při vytažení cibule česneku ze země nepodceňte pečlivou očistu od zbytku půdy. Rukavicí několikrát přejeďte přes cibuli a opatrně vyklepejte hlínu z kořenů. Můžete je zkrátit na jejich polovinu, lépe se tak vyčistí. Důležité je, abyste vlhkou hlínu dostali z kořenů pryč. Zbytková hlína na cibulích by absorbovala vzdušnou vlhkost a mohlo by dojít k plesnivění. Stejně tak je třeba odstranit všechny listy a nejlépe nechat asi třiceticentimetrové stvoly, za které pak svazek uvážete.
Špatné sušení
Česnek nejlépe vysušíte ve svazcích. Mnozí dělají zbytečnou chybu, když se do jednoho svazku snaží dát hodně cibulí česneku. Aby se vzduch dostal co nejblíže, udělejte raději více svazků s méně česneky. Optimální je pět až sedm kusů na jeden svazek. Budete mít sice se svazováním více práce, ale na výsledku to bude znát. Dáte česneku větší šanci, aby se vysušil a byl kvalitnější s vysokou trvanlivostí. Zavěšený česnek sušte nejméně měsíc, klidně i šest neděl.
Špatná volba prostoru pro sušení
Svazky čerstvého česneku mnozí zavěšují do špatného prostředí, kde na ně svítí slunce nebo prší. Česnek se musí sušit v prostoru, který není osvětlen přímým slunečním svitem, je chráněn před deštěm a kde proudí čerstvý vzduch. Ideálně se k sušení hodí zápraží, kůlny, přístřešky, pergoly, průjezdy nebo chráněné převisy střech.
Česnek není na pěstování náročný, o to více však vyžaduje péči po sklizni. Věřte, že práce a čas, který mu věnujete, se vám mnohokrát vrátí ve formě kvalitních a zdravých česnekových stroužků.
Pokud jste si v poslední vegetační fázi všimli oranžových skvrn na listech, přečtěte si o rzi česneku. Psali jsme zde o ní nedávno - klikněte na tento odkaz. Příště vám představíme fotogalerii ze sklizně česneku s návodem, jak ho zavěsit, a prozradíme vám i jednu vychytávku, která vám usnadní práci a ušetří spoustu času.