Co je to kdouloň?
Kdoule je plodem kdouloně (Cydonia oblonga), což je sice méně tradiční ovocný strom, který ale stále získává na oblibě mezi pěstiteli. Do Evropy se kdouloně dostaly již ve středověku, kdy byly pro své blahodárné účinky na lidské zdraví vysazovány v klášterních a zámeckých zahradách. Kdoule obsahují celou řadu prospěšných látek, například provitamín A, vitamín C, vitamíny skupiny B, vonné silice, třísloviny, draslík, vápník, železo, měď, fosfor a zinek.
Co s plody kdoulovce
Plod kdoule je malvice a také díky tomu vypadá jako malá hruška nebo jablko, nebo něco mezi tím. U nás se kdoule pěstuje jako menší strom nebo středně velký keř s většími, bílými až narůžovělými květy a velkými plody. Kdoule mívá drobné chloupky a někdy se jejímu plodu říká „Venušino jablko“. Plody mají žlutou barvu a krásně voní po citrusech či vanilce. Syrové plody jsou tvrdé a sladkokyselé, pro konzumaci potřebují tepelnou úpravu. S oblibou se využívají pro přípravu marmelád a želé, přidávají se do kompotů a do šťáv.
Co je to kdoulovec?
Kdoulovec (Chaenomeles sp.) je častý, okrasný keř, který se pěstuje pro svoje krásné, poměrně velké květy bílé či narůžovělé barvy. Kvete ve stejné době, jako zlatice (Forsythia sp.), tzn. konec března až začátek dubna a vysadíte-li tyto keře k sobě, získáte krásnou, kompozici v zahradě. Původně pochází z východní Asie, ale natolik u nás již zdomácněl, že si jeho původ málokdo uvědomuje. Jakmile odkvete, začne se tvořit plod kdoulovce, což je také malvice.
Co s plody kdoulovce
Barva plodu je žlutozelená, jsou menší než kdoule a na rozdíl do nich lesklé a hladké. Plody kdoulovce jsou aromatické a často je naše babičky dávaly do prádla, aby vonělo, na keři vydrží velmi dlouho a vytváří tak dekoraci zahrady. Po přemrznutí malvičky opadají a pochutnají si na nich drobní savci a ptáci, jablíčka pro ně totiž představují přirozený zdroj zimní obživy. Můžete si jimi také provonit celý byt, stačí pár plodů kdoulovce položit do nějaké pěkné misky a položit na stůl.
Jedlé jsou oba, ale málokdo o tom ví
Jak kdouloně, tak kdoulovce mají jedlé plody s vysokým obsahem vitamínu C. Kdoulovce i kdoule nejsou jako syrové moc poživatelné, jsou totiž velmi tvrdé a trpké. Z tohoto důvodu se doporučuje tepelná úprava a nejčastěji se jak kdouloně, tak kdoulovce, používají do různých zavařenin, pak jsou naprosto výtečné.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.