Jaké pokojové rostliny do chladu?
Domácnost bez pokojových rostlin působí velmi smutně. Většina z nich si však libuje spíše v běžné pokojové teplotě, často i vyšší, ale potom jsou zde také druhy, které naopak přehřáté místnosti nesnáší, a kvůli nevhodným teplotám brzy chřadnou. Tyto krásky tak můžete pěstovat, pokud ve vaší domácnosti panují teploty od 10 do 18 °C. Nejčastěji přitom takových teplot dosahujeme spíše někde na chodbě či v hale, nicméně často jsou tyto teploty na okenních parapetech, především teď, v zimě.
1. Vánoční kaktus
Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) je tradiční vánoční rostlinou a na pěstování není zase tak náročný, stačí dodržet pár důležitých věcí. Aby vám kvetl hodně bohatě hlavně na Vánoce, zhruba měsíc před svátky ho umístěte na světlo a teplotu mezi 10–15 °C, zálivku snižte na minimum.
Jakmile se začnou objevovat poupata, rychle ho přeneste na teplejší místo s teplotou 18 až 20 °C. Přednost ale kaktus dává spíše chladu než teplu, byť se jedná o kaktus. Ale pozor: vánoční kaktus nemá rád, pokud ho v době, kdy má nasazeno na poupata, nebo jsou poupata malá a zavinutá, častěji přenášíte. V tom případě poupata shodí.
Co se týká zálivky, mnoho lidí si myslí, že když je to kaktus, vodu nevyžaduje. To je ale velká mýlka, protože se jedná o článkovaný kaktus, který vyžaduje stejné množství vody jako ostatní pokojové rostliny a jeho substrát by neměl nikdy vyschnout.
2. Azalka
Pokojová azalka nebo také indická (Rhododendron simsii) se nejvíce prodává právě před Vánoci, a to ještě s mírně nakvetlými poupaty. Azalky určitě znáte z venkovního vřesoviště, vesměs jsou to ty samé, jen tento druh se nejvíce hodí pro pěstování v bytě.
Azalky nesnáší přetopené místnosti, optimální teplota pro ně je od 7 do 18 °C a dostatek světla, kdy platí, že čím nižší teplota, tím méně světla potřebují. Substrát u azalek udržujte mírně vlhký a po odkvětu můžete azalku zastřihnout i jim dopřát výživu pro kyselomilné rostliny. Přes léto ji pak lze umístit někam na zahradu, nejlépe do polostínu. Pokud máte místo v zahradě, klidně ji vysaďte do volné půdy.
3. Brambořík
Brambořík perský (Cyclamen persicum) je svojí láskou k chladnějším teplotám poměrně známý, ale přesto ho mnozí pěstují v přetopeném bytě... a pak se diví, že se mu u nich doma vůbec nelíbí. I brambořík patří mezi tradiční vánoční rostliny, které s klidem můžete umístit na štědrovečerní stůl jako dekoraci.
Brambořík má v zemi hlízu, kterou si uschovejte, až odkvete. Jestliže ji vysadíte do nového substrátu, rostlinka vám poroste a pokvete dále. Brambořík můžete dát na okenní parapet či klidně mezi okenní rámy, kde je chladněji. Dobře roste také v chodbách či halách s teplotou od 10 do 19 °C a dostatkem rozptýleného světla.
Se zálivkou buďte u bramboříku opatrní
Jelikož je hlíza náchylná na zahnívání, s vodou buďte opatrní, substrát sice musí být neustále vlhký, ale nikdy ne přemokřený. Ačkoliv budete o brambořík pečovat s tou největší láskou, na jaře obvykle uvadá. Nic se ale neděje, potřebuje si jen trochu odpočinut a nabrat síly. V tom případě ho přestaňte zalévat a přesuňte hlízu někam stranou, třeba do skleníku. V létě hlízu znovu vysaďte, opatrně zalévejte, a jakmile bude rašit novými listy, začněte také s přihnojováním.
4. Gardénie
Dáváte-li přednost vonným rostlinám, a navíc milujete jasmín, tak pro vás se dokonale hodí gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides). Má bílé až krémové květy, až 10 cm velké a krásně voní po jasmínu. Gardénie miluje teploty pod 16 °C, dostatek rozptýleného světla a vyšší vzdušnou vlhkost, kterou zajistíte pravidelným rosením. Substrát vyžaduje stále vlhký a zalévat byste měli vždy pouze odstátou, měkkou vodou, nejlepší je dešťovka. Na jaře můžete gardénii zastřihnout a přes léto ji klidně vyletněte do polostínu a na chráněné stanoviště.
5. Primule
Ti z vás, kteří v zimě tak trochu trpí a nedočkavě za okny vyhlíží jaro, si často v lednu kupují primulky neboli prvosenky (Primula sp.). Tyto rostliny jsou takovými tradičními posly jara a při čekání na to pravé jaro je dobré je umístit na okenní parapet.
Primulkypotřebují dostatek světla a teplotu od 10 °C do maximálně 15 °C. Díky chladu kvetou mnohem déle, než by tomu bylo v přetopené místnosti. To dokazuje i fakt, že také často kvetou v době, kdy na zahradě panuje poměrně chladné počasí. Substrát u primulek opět udržujte mírně vlhký, nepřemokřený, jinak jim žloutnou listy. Na jaře je pak můžete vysadit do venkovních záhonů, kde se velmi rychle zabydlí a každé jaro vás pak budou vítat na vaší zahradě.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.