Durman není jen andělská trumpeta, oblíbená přenosná a pěkně jedovatá rostlina. Jak na zahradě pěstovat i jednoleté druhy

Durmany jsou jednoleté nebo vytrvalé rostliny, které vykvétají květy nálevkovitého tvaru, ze kterých se po opylení často vyvíjí nápadná ostnitá nebo hrbolkatá tobolka. Pokud máte představu, že se jedná o rostliny exotické, které se u nás pěstují jenom jako rostliny přenosné, pak jste ještě nepotkali durman obecný, který se poměrně běžně vyskytuje i v naší přírodě. Jako letničku zase můžete na zahradě pěstovat durman neškodný. Navzdory druhovému jménu neškodný se jedná o rostlinu silně jedovatou, stejně jako její blízké příbuzné. Tak pozor! Durmany obdivujte, ale moc se jich nedotýkejte a plody určitě neochutnávejte.

Andělské trumpety: nepleťte si durmanovce s durmany a přesaďte je na léto z nádob do zahrady

www.nkz.cz

Durmany jsou silně toxické

Celé rostliny jsou silně jedovaté, obsahují tropanové alkaloidy jako jsou hyoscyamin a atropin, apoatropin, L-skopolamin, belladonin, nikotin, rutin nebo kumarin. Po požití kterékoliv části rostliny nebo jejího semene, dochází k silné otravě, při větší dávce i k smrti, příčinou bývá selhání srdce. Přesto se durman dříve využíval jako tzv. Démonická droga. Způsobuje halucinace a vidiny, později delirium.

Pozor! Tyto rostliny ve vaší zahradě a okolí jsou jedovaté a nikdy byste se jich neměli ani dotýkat: kam se případně obrátit o pomoc?

www.nkz.cz

Durman obecný (Datura stramonium)

Původní místo výskytu není tak úplně jasné, ale co jasné je, že se durmanu obecnému daří velmi dobře v různých koutech světa, od tropů po mírné pásmo, v nížinách i podhůřích a jako letničku můžete durman obecný pěstovat i na vlastní zahradě.

Jak poznat durman obecný

Nenápadná rostlina s větveným stonkem dorůstá do výšky 50-100 cm, má větvený stonek a po celé léto, od června do začátku října vykvétá bílými a vonnými nálevkovitými květy. Je zajímavé, že květy durmanu se otevírají až pozdě odpoledne, přes noc jsou otevřené a druhý den ráno uvadají. Jako noční květiny jsou durmany opylovány především nočními motýly, lišaji. Květy však na jejich návštěvu nespoléhají a mají schopnost samoopylování. Po odkvětu se na rostlině vytvářejí poměrně nápadné ostnité plody, zvané lidově jako ježkova palice nebo panenská okurka. Stejně jako celá rostlina jsou plody silně jedovaté.

Co pěstovat místo muškátů? Vsaďte na 3 méně známé krásné balkonovky

www.nkz.cz

Durman neškodný (Datura innoxia)

Pochází ze Střední a Jižní Ameriky a na zahradě jej můžete opět pěstovat jako letničku. Druhové jméno neškodný je však trochu zavádějící. Slovo neškodný se váže k jeho plodům, které nemají ostny, ale jen krátké bradavičnaté výrůstky. Rostlina je stejně jako ostatní durmany silně jedovatá.

Jak vytvořit zahradu, kde se dobře žije lidem i čtyřnohým miláčkům: Pozor především na jedovaté rostliny a herbicidy

www.nkz.cz

Durman metelový (Datura metel)

Pod názvem durman metelový se skrývá nejznámější durman, zvaný andělská trumpeta, který se u nás běžně pěstuje jako přenosná balkonová rostlina. Dorůstá do výšky asi 1,8 m a vykvétá velkými trubkovitými květy v barvách od bílé, přes žlutou, oranžovou, meruňkovou, po růžovou až fialovou. Celá rostlina je opět prudce jedovatá.

Zdroj:https://botany.cz/cs/datura-metel/; https://www.atlasbotani.eu/index.php?detail&cislo=849

Durmany obdivujte, ale moc se jich nedotýkejte a plody určitě neochutnávejte
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada