Australská kopretina neboli všelicha: Méně známá letnička, kterou letos na balkoně rozhodně musíte mít. Tento druh je nejkrásnější

Jak pěstovat australskou kopretinu neboli všelichu?

Krásnými barvami květů se může pyšnit již výše zmíněná všelicha (Brachyscome), které se pro její květy říká také australská kopretina nebo modrá sedmikráska. Tato kráska pochází z oblasti Nového Zélandu a Austrálie, kde roste přibližně 50 druhů této letničky. U nás je možné pěstovat také několik druhů, přičemž mezi nimi nalezneme i převislé, které vyniknou právě vysázené v závěsných nádobách.

Prorostlík: nádherná letnička vhodná k sušení se často plete s eukalyptem

www.nkz.cz

Jak všelicha vypadá?

Její atraktivnost je dána barvou květů, která může být od modrofialové po blankytně modrou, přes růžovou až po čistě bílou. Mnohé kultivary se liší pouze odstínem modré barvy. Variabilní je i střed květu, který může být žlutý, oranžový nebo dokonce černý. Všelicha patří, stejně jako třeba již zmiňovaná kopretina, do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), takže její květ je tvořen květy jazykovitými (ty po okraji, třeba modré) a květy trubkovitými (střed květu). Květy jemně voní a lákají hmyz, především pak včely. Má drobné lístky a pokud se jí u vás daří, kvete hodně bohatě, až je celý keřík doslova obalen květy.

Pavoučí květ: luštěnice je nádherná i nebezpečná letnička, která by vám na zahradě rozhodně neměla chybět

www.nkz.cz

Kam všelichu vysadit?

Všelichy se hodí na okraje květinového záhonu, kde je lze kombinovat s dalšími rostlinami pestrých barev, velmi krásné jsou hlavně v truhlíku na balkoně, terase či okenním parapetu a v závěsných koších.

Hlazenec: jedna z nejkrásnějších drobnokvětých balkonovek. Květy vykvétají ve velikém množství, pokvete na slunci i ve stínu

www.nkz.cz

Jaké má všelicha nároky?

Jedná se o letničku, která preferuje slunné stanoviště, ale přežije i mírný polostín, a běžnou zahradní půdu, pouze prostou jílu. Všelichy jsou velmi nenáročné rostliny, ale nesnáší přelití, takže máte-li ji vysazenou v truhlíku, nikdy nezapomeňte na drenáž v podobě keramzitu nebo kamínků, která odvede přebytečnou vodu. Všelichy milují vlhčí vzduch, takže pokud je kromě zálivky budete i pravidelně rosit, odmění se vám bohatou záplavou květů.

TOP 8 druhů nejkrásnějších letniček, které přilákají opylovače na zahradu: pokvetou až do prvních mrazíků

www.nkz.cz

Jak se množí všelicha?

Stejně jako většinu letniček, i všelichu množíme pomocí semínek, která si můžeme odebrat z odkvetlých květů a uschovat je pro výsevy v dalších letech. V domácích podmínkách je možné předpěstovat malé rostlinky, přičemž semínka vyséváme od února do dubna, klíčí asi za 14 dnů. Lze je vyset také na venkovní stanoviště přímo na záhon, a to koncem dubna až začátkem května. Doma předpěstované sazeničky všelich můžeme na venkovní záhony nebo do truhlíků vysadit až v druhé půlce května, jakmile přejdou zmrzlí muži.

Které letničky se hodí k řezu a do vázy

www.nkz.cz

Která všelicha je nejkrásnější?

Všechny všelichy jsou krásné a nelze jednoznačně říct, která je ta nejlepší. Každopádně mezi nejčastěji pěstované druhy patří určitě všelicha iberkolistá (Brachyscome iberidifolia) a všelicha mnohoklaná (Brachyscome multifida), která je kompaktnější a roste více převisle, díky tomu se hodí do závěsných nádob.

Všelicha je vhodná na záhon i do nádoby..

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada