Zapomeňte na muškáty: kravinec nebo plačící begonie udělají na vašem balkoně velkou parádu

Ve chvíli, kdy se na jaře rozhodujeme, co si tentokrát vysadíme do truhlíků na naše balkony a okenní parapety, většinou se náš výběr zúží na běžně pěstované druhy balkonových rostlin, kde nesmí chybět muškáty neboli pelargonie, petunie a jejich převislé příbuzné surfínie, fuchsie, lobelky či sanvitálky. Ale, zkuste být trochu originální a dejte šanci i těm méně častým druhům, které jsou rovněž velmi pěkné, ale zatím si nezískali mezi pěstiteli tolik důvěry, kolik by si zasluhovaly. Rádi vám tyto dvě krásky představíme a kdo ví, třeba se i ony stanou vašimi favority a budou se těšit stejné oblibě.

Průtržník není jen obtížný plevel: je vynikající k osázení hrobů nebo pro místa, která chcete, aby vypadala dobře

www.nkz.cz

Jak vypadá kravinec

Málokdo tuto letničku zná a pod jejím netradičním názvem si určitě představí úplně něco jiného, co s rostlinou nemá moc společného. Každopádně kravinec španělský (Vaccaria hispanica) svým květenstvím připomíná nevěstin závoj, jeho růžové květy jsou stejně drobné. Kravinec je původem ze Středomoří a dle toho už lze odhadnout i jeho nároky na pěstování. U nás dříve rostl běžně i ve volné přírodě, ale dnes je k vidění již velmi zřídka. Kravinec patří do čeledi hvozdíkovité a jejich příbuznými jsou třeba karafiáty.

Kam na výlet s Naší krásnou zahradou: navštivte architektonický skvost Vrtbovskou zahradu, která vypráví příběh vítězství Rozumu nad Smyslností

www.nkz.cz

Kdy kravinec kvete

Letnička může být první rostlinou na vašem balkoně, protože dobře snáší i nižší teploty. Pěstuje se proto především na jaře a začátkem léta, přičemž čím vyšší teploty v létě panují, tím dříve kravinec odkvete a odumírá. Naopak, je-li léto chladnější, vydrží kvést až do srpna. I tak ale přinesou množství krásných a jemných květů.

Méně známá zelenina: co je prašpenát, který měly v oblibě naše babičky

www.nkz.cz

Jak kravinec namnožit

Kravinec se množí semeny, a to jak samovolně, tak úmyslně. V přírodě proto roste jako „krásný“ plevel, který ale udělá spoustu parády i na našem balkonu. Do jamky vysadíme 2 až 3 semínka, zakryjeme lehkou vrstvou zeminy a jakmile rostlinky vzejdou a objeví se první lístky, ponechte na místě pouze tu statnější rostlinku a ostatní odstraňte. Důležité je poskytnou rostlinkám oporu, protože kravinec dorůstá do výšky 70 cm.

 

Jaké popínavé rostliny vám zničí fasádu domu: dejte si na ně pozor, nebo budete hořce litovat

www.nkz.cz

Plačící begonie jsou hitem sezóny

Plačící begonie mají trochu smutné jméno, které se odvozuje od toho, jak květy vypadají za deště. Jakmile totiž zaprší, voda po květech stéká, a to budí dojem, že rostlina pláče. Jedná se o převislé begonie s pestrobarevnými květy a panašovanými korunními plátky a na první pohled byste ji možná mezi begonie vůbec nezařadili. Vašemu balkonu tak propůjčí lehce exotický vzhled.

Jak zničit mravence v záhonu: 4 geniální tipy na přírodní prostředky, které fungují

www.nkz.cz

Jak plačící begonii pěstovat

Tento druh begonie pochází z tropických deštných pralesů, kde rostou jako podrost. A pokud známe původ rostliny, nepřekvapí nás ani její nároky na pěstování a bylo by dobré, co nejvíce napodobit podmínky, které panují právě v tropech. To znamená, vyšší teploty, ale zároveň stín či polostín. Mezi begoniemi sice existuje pár kultivarů, které snesou slunce, ale nikdy ne to polední, to se nelíbí žádné begonii. Jakmile totiž nejen plačící begonie umístíte na slunce, zhnědnou jí květy a žádnou velkou radost vám dělat nebude.

Kvíz: Víte, jaký motýlek vám poletuje po zahradě? Otestujte své znalosti v našem kvízu

www.nkz.cz

Na co si dát u begonií pozor

Begonie nesnáší přemokření, kdy jim hnijí hlízy nebo kořeny. Aby se tak nestalo, je dobré nejen vybrat propustný a lehký substrát, ale myslet při výsadbě také na drenáž, díky které se v okolí zásobních orgánů nebude zdržovat voda.

Kravinec a plačící begonie jsou sice méně známé, ale rovněž krásné balkonové rostliny...

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada