Které trvalky můžete vybrat mezi vzrůstnými druhy
Ty vhodné adepty pro pěstování trvalek v nádobách či na menších záhonech je možné vybrat také z druhů, které jako původní druhy jsou vyššího vzrůstu. Například takový sporýš argentinský (Verbena bonariensis) je poměrně výraznou trvalkou, která dorůstá do výšky kolem 1 metru. Takový druh by do nádob vhodný nebyl, docházelo by k jeho lámání a poničení. Ale, pokud si vybereme například jeho kultivar ´Lollipop´, ten již v nádobě pěstovat můžeme, protože dorůstá maximálně do výšky 60 cm. Stejně je to i s jinými druhy a jejich nižšími kultivary.
Jaké trvalky můžete také pěstovat v nádobách
V nádobách lze pěstovat kokardy (Gaillardia aristata ´Kobold´) a šuškardu klasnatou (Liatris spicata ´Kobold´). Obě trvalky krásně kvetou, jsou vysoké kolem 40 cm a jsou magnetem pro opylovače. Dalším vhodným druhem do nádob je kultivar třapatkovky nachové (Echinacea purpurea ´Kim´s Knee Hight´) nebo záplevák (Helenium sp.) kultivar ´Salsa´, přičemž obě trvalky dorůstají do maximální výšky 50 cm. Oblíbenou trvalkou jak na volné záhony, tak do nádob je i zcela běžně pěstovaná denivka (Hemerocallis sp.), obzvláště pak její zářivě žlutě kvetoucí kultivar ´Stella d´Oro´. Tento kultivar denivky je oblíbený nejen díky své barvě, ale také proto, že ji nemají v lásce slimáci.
Které trvalky z vyšších druhů vysadit do nádob
Pokud byste do nádob potřebovali vyšší druhy trvalek a nejste si jisti, který druh vybrat, vyzkoušejte třeba sadec (Eupatorium sp.) a jeho kultivar ´Baby Joe´ s výškou okolo 70 cm nebo třeba sasanku japonskou (Anemone hupehensis) v kultivaru ´Little Princess´ kvetoucí až do října a o výšce 50 cm.
Jak se starat o trvalky v nádobách
Slušelo by se říct, že stejně, jako o rostliny vysazené přímo do okrasného, trvalkového záhonu. Ale v případě, kdy rostliny, nejen trvalky, pěstujeme v nádobách je nutno myslet na to, že tyto rostliny jsou náchylnější na nepříznivé činitele jako jsou choroby a škůdci. Je tedy nutno provádět v porostu pravidelnou kontrolu a jakmile se na rostlinách objeví choroba či škůdce, je třeba ihned jednat. Pravidelná závlaha je rovněž potřebná, ale pozor si dejte na přelití. Pro tento případ se doporučuje dát na dno každé nádoby drenážní vrstvu v podobě keramzitu, štěrku či kačírku. Nešetřete ani na vhodném substrátu, který by měl být kvalitní a obsahovat základní hnojivo, které rostlině dodá základní živiny. Pro prodloužení květenství pravidelně odstraňujte odkvetlé květy a bujněji rostoucí druhy redukujte v růstu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.