Krásné keře do malých zahrad: tyto 4 druhy patří mezi nejoblíbenější a pěstovat je můžete i v nádobě na balkonu

Keře patří do každé zahrady

Okrasné keře jsou velmi důležitým prvkem každé zahrady. Velkou výhodou keřů je, že je lze dobře tvarovat řezem a díky tomu si mohou udržovat požadovaný tvar. Sortiment okrasných keřů je velmi pestrý, ale mnoho druhů dorůstá do větších rozměrů, což se tak úplně nehodí v případě, že máte malou zahradu a na ní omezený prostor. Keře lze také využít k oddělení prostoru mezi sousedními pozemky, skrýt nějaký nepříjemný výhled či jen potěšit oko svými květy. Tak či tak, představíme vám čtyři druhy keřů, s kterými nikdy nešlápnete vedle.

Tyto druhy můžete pěstovat i v nádobě

1. Trojpuk

Trojpuk drsný (Deutzia scabra) patří mezi velmi bohatě kvetoucí keře a řadíme ho do stejné čeledi jako hortenzie. Jeho druhový název vychází z toho, že na omak má velmi drsný povrch listu. Kvete v červnu, a to hodně bohatě, bílými až purpurovými květy. Zvonkovité květy mohou být jednoduché i plné. Právě trojpuk se hodí do malých zahrad, protože jeho výška zpravidla nepřesahuje 180 cm, spíše to bývá kolem 150 cm a pokud i tak je pro vás moc vysoký, zredukujte jeho velikost řezem, a to vždy po odkvětu. Trojpuk vyžaduje propustnou a výživnou půdu a pravidelnou závlahu v době sucha. Chcete-li si trojpuk namnožit, nejlepší volbou jsou dřevité řízky, které se odebírají před příchodem mrazů a vysazují na jaře.

2. Ibišek

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) je krásný keř, který bývá obsypán velkými, miskovitými květy v různých barvách. Kvete později, a to od července až do října. Keře raší docela pozdě, proto především mladé rostliny mohou být poškozeny mrazíky a v tuhých zimách často namrzají. U mladých či nově vysazených rostlin se tedy vyplatí zimní ochrana z chvojí nebo bílé netkané textilie. Mezi nejčastější druhy, které se pěstují ve venkovních podmínkách či v nádobě patří ibišek syrský, který má řadu nádherných kultivarů v barvách od bílé po tmavě fialovou.

3. Čilimník

Čilimník (Cytisus sp.) je další okrasný keř, který vás naprosto uchvátí v době květu. Samotný keř má metlovitý tvar a drobné listy a pokud se mu na stanovišti líbí, dokáže rychle narůstat. V takovém případě jej stačí po odkvětu seříznout, a to klidně o polovinu délky.  Kvete v květnu, květy jsou v různých barevných odstínech, často dvoubarevné a keř je jimi obsypán. Čilimník preferuje slunce a chudou písčitou půdu a množí se nejlépe řízkováním či semenem.

 

4. Třezalka

Třezalka kališní (Hypericum calycinum) je nejčastější druh, který se na našich zahradách pěstuje, a to hlavně jako lem záhonů či výplň mezi keři. Třezalka se dokáže velmi dobře rozrůstat odnožemi, což někdy bývá problém a musíte být při jejím pěstování neoblomní a dle potřeby ji musíme redukovat. Díky tomu potlačuje růst plevelů (často i jiných rostlin). Kvete od června do září velkými žlutými květy. Daří se jí pod stromy i na sušších místech. Třezalka se řeže na jaře a množí se řízkováním.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada