Levandule nám prodlouží pocit z dovolené
Milujete ten pocit, když se na dovolené ráno probudíte a ucítíte tu nádhernou vůni levandule? Pokud ano, není nic jednoduššího, než si pár jedinců této oblíbené trvalky vysadit do nádob na terasu či balkon a umístit je co nejblíže oknu do ložnice. Díky tomu budete na dovolené ve Středomoří po celou sezónu. Levandule jsou vlastně polokeře, které jsou z části zdřevnatělé a z části bylinné. Jejich vůně je lákavá nejen pro nás, ale také pro řadu užitečného hmyzu, především pak pro včely, čmeláky a motýly. Chcete-li na svoji zahradu opylovače přilákat, stačí si vysadit levanduli, a to jak klasickou, levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia) nebo levanduli korunkatou (Lavandula stoechas), kterou ale musíte na zimu přenést do mrazuprosté místnosti.
Kam levanduli vysadit: myslete na její původ
Levandule miluje teplé a slunné polohy, přičemž půdy by měly být především propustné, písčité a chudé na živiny. Dobrá drenáž je nutná také v případě, že levanduli pěstujete v nádobě, tato oblíbená trvalka je totiž velmi citlivá na přemokření a pokud ji přezimujete venku, právě vlhká až přemokřená půda ji dokáže rychle zničit. Pro pěstování v nádobách jsou nejlepší terakotové květináče, které obzvlášť podtrhnou její středomořský původ. Při výsadbě použijte speciální substrát pro levandule, který běžně zakoupíte ve většině zahradnictví a hobbymarketech, tyto substráty totiž mají optimální složení jednotlivých složek, jsou propustné a rostliny v nich dobře prosperují a kvetou.
Nevysazujte levanduli k růžím: tento pár nebude dělat dobrotu
Stále panuje takový mylný názor, že levandulím se nejlépe daří pod růžemi. Ano, na fotce může tato kombinace rostlin vypadat velmi dobře, ale skutečnost je bohužel trochu jiná. Růže a levandule nejsou dobrými sousedy, a to z toho důvodu, že každá z nich má zcela jiné požadavky na pěstování. Obě milují slunce, ale tím to končí. Levandule totiž preferuje půdy sušší a na živiny chudé, naopak růže vyžaduje půdu bohatě vyhnojenou, plnou humusu a dostatek vláhy. Z tohoto důvodu je tedy dobré, pokud chcete mít tyto dvě fotogenické rostliny u sebe, dodržet mezi nimi vzdálenost minimálně 1 metr a půdu okolo levandule promíchat se štěrkem či pískem.
Kdy vysadit levanduli: trpělivost je zde důležitá
Jak již bylo řečeno, levandule je rostlina teplomilná, takže s její výsadbou se čeká až do půlky května, kdy lze vysazovat i ostatní rostliny náchylné na nízké teploty. Pokud tedy již nehrozí mrazy, všechny druhy levandulí vysaďte ven nebo do nádob. Chcete-li si na zahradě vytvořit soukromou „Provence“, jednotlivé rostliny by od sebe měly mít rozestup cca 30 cm. Než rostliny po výsadbě pořádně zakoření, pravidelně je zalévejte. Jakmile začnou přirůstat novými přírůstky, se zálivkou již buďte opatrní.
Jak často hnojit levandule
Stále máme potřebu, především u našich oblíbených rostlin, dodávat do půdy živiny v podobě hnojiv. U levandule naše přehnaná péče ale není žádoucí, protože příliš mnoho živin brání v růstu rostliny, ta bude pouze sílit a tím ztrácí svoji odolnost. Levandule sice na choroby ani škůdce netrpí, díky své typické vůni, nesnáší ji především mšice a slimáci. Nicméně, pokud to budete přehánět se zálivkou, může docházet k uhnívání stonků, kterému se říká fytoftorová hniloba. V tomto případě se doporučuje ošetření fungicidy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.