Pěstování rostlin v nádobách je velmi časté a v některých chvílích i výhodné. Lze díky tomu jednak pěstovat rostliny i v prostoru s omezeným mostem, takže díky nádobám lze ušetřit prostor, ale také můžeme v nádobě lépe vytvořit ideální podmínky pro růst jednotlivých rostlin. V nádobách také pěstujeme celou řadu exotických rostlin, kterým by se ve volné půdy v zahradě moc nedařilo. Pro své rostliny tak pochopitelně chceme jen to nejlepší a máme tak tendenci jim přilepšovat pravidelným hnojením. Ale pokud chcete, aby vám rostliny dobře přezimovaly a kvetly i v příštím roce, s jejich hnojením musíte včas přestat. Jinak se s nimi můžete také velmi rychle rozloučit.
Exotické rostliny jedině do nádob
Jak již bylo řečeno, velkou výhodou toho, když pěstujeme rostliny v nádobě je to, že je můžeme přesouvat z místa na místo. A právě to je vhodné v případě náchylnějších a exotičtějších rostlin, které bychom ve volné půdy, vzhledem k jejich nárokům na teplo, pěstovat nemohli. Díky tomu tak můžeme pěstovat druhy jako jsou oleandry, kalokvěty, štětkovce či teplomilné palmy a ozelenit si jimi svoje okolí. Velmi dobře působí tyto dálkou vonící druhy třeba v blízkosti bazénu, kdy vám pohled na ně umocní celkový prožitek z osvěžující koupele a vy si tak můžete připadat jako na dovolené, byť jste neopustili naše hranice.
Kdy přestat hnojit rostliny
Díky pravidelnému přísunu živin se většina nádobových rostlin odvděčí bohatším růstem a pravidelným kvetením. Dobře vyživované rostliny jsou také méně náchylné vůči atakům chorob a škůdců a dělají nám tak radost noho let. Ale některé druhy, které budete muset zazimovat, musíte koncem srpna již přestat hnojit. Týká se to třeba oblíbených oleandrů nebo libory čili lantany. Je to z toho důvodu, že jejich výhony stačí do podzimu vyzrát, a to jim usnadní bezproblémové přezimování. Pokud byste v hnojení neustávali, budou narůstat nové výhony, které ale do podzimu nevyzrají a při zazimování zmrznou. To samé platí i pro oblíbené balkonové rostliny jako jsou muškáty či fuchsie.
Kdy přestat hnojit letničky
Pokud v nádobě pěstujete hlavně letničky jako jsou begonie, lobelky či sanvitálky, u těch naopak s přihnojováním nepřestávejte a hnojte je dál. Jelikož se jedná o rostliny, které po odkvětu odumřou, není třeba hledět na to, zda budou do podzimu vyzrálé či nikoliv. Aby kvetly, co nejdéle, a to až do prvních mrazů, vyžadují tedy dostatek pohotových živin. Mezi optimální způsoby přihnojování letniček je aplikace kapalných hnojiv, které rostliny lépe přijímají ve formě hnojivé zálivky. Pamatujte jen, že před aplikací hnojiva musí být substrát dostatečně vlhký, jinak byste naopak rostlinám přílišnou dávkou živin mohli ublížit a moc dlouho by vám radost už nedělaly.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.