Čím osázet truhlíky na podzim?
Chcete mít krásné truhlíky i v chladnějších měsících roku? Stálezelené rostliny jsou ideální volbou pro podzimní a zimní výsadbu. Doplní kvetoucí druhy, které však po odkvětu svůj půvab rychle ztratí, a právě v tu chvíli, do té doby jen doplňkové rostliny, převezmou vládu a s půvabem sobě vlastním budou vaše balkony zdobit až do jara. Máme pro vás výběr tří osvědčených stálezelených trvalek, které jsou mimořádně otužilé a snadno se pěstují.
1. Čistec vlnatý (Stachys byzantina)
Čistec vlnatý je plně mrazuvzdorná trvalka, která odolává mrazům až do -29 °C, dorůstá do výšky asi 40 cm a během léta dokonce i krásně kvete. Nejzajímavější jsou rozhodně její listy, protože mají neobvyklou stříbřitě zelenošedou barvu a jsou hustěpokryté jemnými chloupky, které čistci dodávají sametový vzhled. Dokonce se o nich říká, že jsou hebké jako srst zajíců, a tak se rostlině lidově přezdívá zaječí ouško. Čistec vlnatý je nenáročný na péči a dobře snáší nejen chlad, ale i sucho.
2. Dlužicha (Heuchera)
Dlužichy přinášejí do podzimních květinových truhlíků především různé barvy listů, od zelené přes purpurovou, vínovou až po oranžovou a hnědou. Jsou to vytrvalé rostliny, které si zachovávají svůj vzhled i v chladnějších měsících. Vyberte si různé kultivary, abyste v truhlíku docílili pestré palety barev. Dlužichy sice během června až srpna vykvétají, ale jejich bílé či narůžovělé květy jsou jen velmi drobné a krása barevných listů je zcela zastiňuje. Dlužichy jsou mrazuvzdorné až do -29 °C, pěstovat je můžete na slunci i ve stínu a mají střední nároky na vláhu.
3. Břečťan (Hedera helix)
Klasika mezi stálezelenými rostlinami je popínavý břečťan, který je ideální pro vytvoření kaskádovitého efektu v truhlících. Je mimořádně odolný vůči mrazu až do -35 °C, pěstovat ho můžete na slunci, v polostínu, a dokonce i v úplném stínu. Břečťanu vyhovuje vlhčí půda, ale velmi dobře zvládá i sucho. Existuje mnoho variet s různými tvary a barvami listů, ze kterých můžete vybírat a břečťan kombinovat s dalšími druhy rostlin. Daří se mu dobře téměř ve všech typech zahradní půdy.
Tipy pro pěstování trvalek v truhlíku během zimy
- Substrát: Použijte kvalitní, dobře propustný substrát pro venkovní rostliny.
- Zálivka: V chladnějších měsících zálivku výrazně omezte, ale nenechte substrát zcela vyschnout. Zalévejte vždy, jakmile mrazy poleví a teploty vystoupají nad nulu. Před očekávanými mrazy rostliny mírně zalijte, protože vlhká půda udržujte lépe teplo než suchá.
- Hnojení: Na podzim a v zimě není třeba rostliny v truhlíku hnojit. Začněte s mírným hnojením až na jaře.
- Péče: Průběžně odstraňujte suché nebo poškozené listy.
Jak chránit truhlíky s rostlinami před mrazy
I když jsou tyto stálezelené rostliny obecně velmi odolné vůči chladnému počasí, extrémní mrazy mohou poškodit i ty nejodolnější druhy. Proto před příchodem mrazivých dnů přesuňte truhlíky blíže ke stěně domu, kde je tepleji. Nenechávejte je například zavěšené na zábradlí balkonu. Pokud možno, postavte truhlíky pod střechu, aby do nich nepršelo a aby nebyly vystaveny větru.
Truhlíky také můžete před zimou chránit izolací, přikrývkou nebo mulčem
- Už při výsadbě můžete mezi stěnu truhlíku a substrát vložit tenké pláty polystyrenu jako izolaci.
- Truhlíky můžete na zimu obalit jutou nebo kokosovou rohoží.
- Na povrch půdy, kolem rostlin, můžete použít jemný mulč, například nařezanou slámu nebo seno.
- Výborně izoluje i tradiční vrstva chvojí kolem rostlin.
Zdroj: ireceptar.cz; ceskestavby.cz