Nejkrásnější pokojové rostliny s jemnými lístky: Poradíme, proč jsou lepší, než velkolisté

Pokojové rostliny s drobnými listy: Které pěstovat?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč právě pokojové rostliny s drobnějšími listy mohou navodit příjemnější atmosféru než druhy s velkými listy? Tak my vám to prozradíme. Drobnolisté druhy rostlin totiž dokážou mnohem efektivněji zjemnit ostré hrany, a navodit tak pocit bezpečí a pohody. Díky tomu nám je v jejich přítomnosti příjemně, a proto se jich také tak rádi dotýkáme.

Kvetoucí rostliny do ložnice nepatří: při nesprávné péči mohou negativně ovlivnit vaše zdraví

www.nkz.cz

Pár dobrých rad pro pěstování drobnolistých druhů

Abychom u drobnolistých druhů pokojových rostlin nemluvili pouze v samých superlativech, mají i pár drobných nevýhod. Tou první je, že kvůli jemnému olistění se obtížněji zbavují prachu a nečistot, kdy nelze použít hadřík, ubrousek nebo houbičku, jako je tomu u druhů s velkými listy. V tomto případě je tedy roste, nejlépe měkkou dešťovou vodou. Aby byla záplava zeleně co nejbujnější, rostliny také pravidelně hnojte, přičemž kapalné hnojivo do zálivky přidáváme tak jednou za jeden či dva týdny. Pokud ale rostliny v zimě mají dostatek světla, postačí je přihnojovat pouze od jara do podzimu.

Nejlepší pokojové rostliny pro úplné začátečníky: tyto 3 druhy vás naprosto ohromí

www.nkz.cz

Těchto 5 druhů patří mezi nejoblíbenější

1. Asparágus péřitý

Asparágus péřitý (Asparagus setaceus) či chřest je oblíbenou pokojovou rostlinou. Tento druh má obzvlášť jemné olistění, které láká k dotykům. Jeho tenké, až metr dlouhé stonky nesou jemný zelený závoj tzv. fylokládií, které připomínají peří, díky čemuž získal tento asparágus své druhové jméno. Miluje mírně vlhký substrát, ale nikdy nesmí kořeny stát ve vodě. Zároveň ho chraňte před přímým sluncem a suchým vzduchem, kvůli nimž okamžitě shazuje lístky.

KVÍZ: Víte, které pokojové rostliny jsou jedovaté? Otestujte se, jak dobře znáte pokojové rostliny u vás doma

www.nkz.cz

2. Kalísie plazivá

Kalísie plazivá (Callisia repens) má až 60 cm dlouhé výhony, které jsou hustě pokryté drobnými, svěže zelenými lístky, a roste velmi rychle. Aby se kalísii u vás dařilo, potřebuje co nejvíce světla, nevadí jí ani přímé slunce. Substrát rovněž udržujeme vždy mírně vlhký, a to zejména od jara do podzimu. V zimě naopak potřebuje klid, takže se zálivkou můžete trochu ustat a občas nechat substrát lehce vyschnout. Kalísie nemusí suchý vzduch, snese ho, ale nemá tak svěže zelené lísky a pomaleji roste.

5 druhů pokojových rostlin, které milují chladno: Patří sem i tradiční vánoční rostliny

www.nkz.cz

3. Fíkovník drobnolistý

Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina) je znám spíše podle svého druhového názvu jako benjamínek, což je dáno jeho drobnějšími listy. Pokud se mu u vás doma daří, může dorůst až do výšky 2 metrů. Vyžaduje dostatek světla a mírně vlhký substrát.

U fíkusu benjamína si ale dejte pozor na dvě věci, nikdy ho nepřelévejte a ani ho neumisťujte někam do průvanu či tam, kde proudí vzduch z otevřeného okna. V takovém případě okamžitě shazuje listy a nějakou dobu trvá než opět zalistí.

Jak v zimě nezlikvidovat pokojovky: dejte pozor, ať si domů nezavlečete choroby a škůdce, využijte trik se špejlí

www.nkz.cz

4. Ledviník ztepilý

Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata) je krásná pokojová kapradina, která může mít jednotlivé listy až 60 cm dlouhé. Výhodou ledviníku je, že ho lze pěstovat i na stinnějších místech, protože nevyžaduje tolik světla. Chránit ho ale musíte před průvanem a náhlými změnami teplot, kdy platí, že čím nižší teplota, tím nižší potřeba vody. Ledviník zaléváme nejlépe měkkou vodou a hnojíme hnojivy bez vápníku, protože preferuje mírně kyselé pH půdy.

I pokojové rostliny mohou nastydnout: jak tomu zabránit? Vyvarujte se následujících chyb

www.nkz.cz

5. Soleirolia neboli domácí štěstí

Soleirolia (Soleirolia soleirolii) se u nás prodává také pod názvem domácí nebo rodinné štěstí. Tvoří polštářové porosty drobných lístků a jsou velmi půvabné. Používají se buď tak, že se vysadí jednotlivě do květináče a umístí se na vyvýšené místo, aby výhony splývaly dolů, nebo se tato drobná rostlinka může použít jako výplň do květináče k jiným, vzrostlejším rostlinám, nejčastěji na kmínku. Rostlině svědčí rozptýlené světlo, pozor si ale dejte na přímé slunce, substrát udržujte mírně vlhký. Miluje vyšší vzdušnou vlhkost a rosení.

Nejkrásnější pokojové rostliny s jemnými lístky: Těchto 5 druhů patří mezi nejoblíbenější

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada