Nejkrásnější stromy a keře pro balkony i terasy: Vysaďte druhy, které porostou v květináči

Zeleně není nikdy dost, a to platí hlavně ve městě, kde je většina lidí odkázána pouze na procházku parkem. Nicméně ti šťastnější, kteří vlastní byt s balkonem, si mohou dopřát vlastní zelené zákoutí a nemusí se přitom omezovat na klasické balkonovky. Naopak, můžete se radovat z vlastního stromu, jenž posune váš prostor na vyšší úroveň.

Jaké stromy se hodí na balkon?

My se dnes zaměříme na druhy listnaté s okrasnými listy nebo stálezelené. Z praktického hlediska se přitom pro pěstování na balkonech využívají hlavně stromy na kmínku, což s sebou nese hned dvě výhody. Jednak můžete spodní část nádoby osázet dalšími rostlinami a stromek jim poskytne polostín. Navíc jsou kmínkové tvary nabízené v různých velikostech, takže si vyberete takovou, která vám vyhovuje.

Dřeviny na kmínku jsou naroubované v jednom místě, a díky tomu již nerostou do výšky, pouze jim roste do šířky koruna. Na kmínku dnes seženete celou řadu dřevin, velmi krásné jsou japonské vrby nebo jinany. Nikdy ale v nádobě nepěstujte růže na kmínku, protože kvůli stísněnému prostoru se budete o jejich trny neustále zraňovat.

Tyto dřeviny vám půjdou i v květináči

1. Brslen Fortuneův

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) patří mezi stálezelené dřeviny s dekorativními listy. Ty dle kultivaru mohou být různě panašované, buď bíle, nebo žlutě, a díky tomu dodávají místu barvu i v zimě. Tento druh brslenu se částečně pne, jakmile má totiž ve svém okolí nějakou zeď či oporu, pomocí kořínků se přichytí. 

Výhodou je, že brslen není náročný a dobře snáší řez i tvarování, jeho větvičky tak můžete používat třeba do dušičkových, adventivních i jiných věnců, jimž dodá zajímavý barevný akcent. Krásný je třeba kultivar ´Emerald´n Gold´ se žlutě panašovanými listy.

2. Zimostráz stálezelený

Zimostráz stálezelený, známý spíše jako buxus (Buxus sempervirens), je taková klasika na balkony a terasy. Může být různě tvarovaný, přičemž nejčastěji se vysazuje ve tvaru koule (různého průměru) a kužele. Bude mu lépe na slunném balkoně a jako stálezelená dřevina vyžaduje pravidelnou závlahu. Problémem u buxusů by mohl být jeho největší škůdce zavíječ zimostrázový, ale na toho stačí použít přípravek Lepinox a nějaký zavíječ vás pak už nemusí trápit.

3. Tavola kalinolistá

Opadavý keř Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius) je stále málo doceněný, a nemá tak své pevné místo na zahradách ani balkonech. Přitom je nenáročný a velmi dekorativní, především pak jednotlivé kultivary. Rostlina vyžaduje spíše slunce maximálně polostín, ve stínu se jí rozhodně líbit nebude. Za vhodných podmínek bez problémů roste, a tak se nebojte ji zredukovat řezem, zvládá ho dobře.

Tavoly jsou zajímavé svým listem, hlavně barvou, která dle kultivarů může být od tmavě purpurové přes oranžovohnědou až po žlutou a zelenou. Dále je tavola okrasná nádhernými květy a potom i nevšedními plody.

4. Japonský javor

Japonské javory (Acer japonicum) nejsou pouze doménou japonských a čínských zahrad, ale dobře to zvládají i v nádobě na balkoně. Jsou dekorativní především svým tvarovaným listem, který bývá v barvě červené, žluté i zelené. Velmi krásné jsou také jejich plody, tzv. dvounažky, přičemž barva záleží na kultivaru, nejčastěji je ovšem do červena.

Japonské javory nesnáší úpal, takže se určitě nehodí na jižní balkon a nelíbí se jim ani na jihozápadně orientovaném místě. Dále je tento keř citlivý na suchý vzduch, proto je ideální kolem něj vysadit jiné dřeviny, aby ho chránily a udržovaly kolem něj vlhké mikroklima. Hlásí-li předpověď velké mrazy, javor zazimujte pomocí jutového obalu.

5. Blahovičník

Blahovičník neboli eukalyptus (Eucalyptus globulus či Eucalyptus gunnii), pochází z Austrálie, a tak u nás nedokáže přezimovat venku. Na zimu ho proto musíte schovat do bytu, nicméně bez problémů vydrží minimálně do teploty -5 °C. Eukalypty jsou dekorativní především svými listy, které jsou kulaté a nezvyklé šedomodré barvy. Typická je také jejich vůně, která nás přenese do exotických krajů. Eukalyptus vyžaduje pravidelnou zálivku, substrát ale nesmí být přemokřený, a nevyžaduje žádné hnojení.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.