Fuchsie před zazimováním sestřihněte a odstraňte odumřelé či namrzlé výhony a listy
Rostliny na balkoně i na okenním parapetu mohou zůstat až do prvních nočních mrazíků. Pokud se teplé a chladné dny střídají, stačí je při ojedinělém krátkodobém mrazu jen zakrýt chvojím či textilií.
Kdy a jak seříznout muškáty a fuchsie před zimou
Základní věcí je, že rostliny před přenesením do přezimovací místnosti, musíme zkrátit na polovinu a přenést do světlé a chladné místnosti, kde se teplota pohybuje od 5 do 15 °C. Vhodným prostorem je buď nevytápěná chodba, světlý sklep, garáž či skleník. Ve sklepě by mělo být okno, absolutní tma při přezimování není vhodná, ale nevadí to při uskladnění hlíz a cibulí.
Jak často zalévat rosliny v zimě?
Zálivku samozřejmě při zazimování omezíme, platí, že čím nižší teplota při zazimování, tím méně zaléváme. Vodu doplňujte až ve chvíli, kdy půda absolutně vyschne, ne dříve, jinak rostlinám začnou hnít kořeny. A nikdy rostliny v zimovišti nepřihnojujte, to si nechte až na jaro.
Kam a jak uložit muškáty a fuchsie na zimu, pokud je nemáte kam přenést?
Jiná situace nastává, pokud nemáte kam rostliny přenést, v tom případě je zkrátka zazimujete na balkoně. Najdete závětrné stanoviště, chráněné před deštěm, velmi důležitá je tepelná izolace kořenů. Rostliny uchováváme buď v polystyrenových nádobách, nebo květináče obalíme bublinkovou fólií, kokosovou rohoží nebo jutou. Rostliny v malých květináčích lze uložit do větší nádoby a mezery vyplnit listím nebo slámou. Pro přezimování nejsou vhodné samozavlažovací truhlíky a květináče, a pokud to jinak nejde, nezapomeňte vylít všechnu přebytečnou vodu. Před zazimováním opět rostliny sestřihněte a potom kolem nich rozprostřete chvojí či mulčovací kůru.
Muškáty chraňte před zimou včas
Muškáty by se na přezimování měly připravovat již od září, kdy se omezuje nejen zálivka, ale i hnojení. Rostliny chráníme před nízkými teplotami, protože už teploty kolem 5 °C mohou rostliny poškodit. Pro přezimování muškátů jsou vhodné světlé a vzdušné prostory, s teplotou v rozmezí od 3 do 12 °C. Kromě sklepů, garáží nebo zimních zahrad lze muškáty přezimovat i v chladnější ložnici, kde není teplota vyšší, než 18 °C. Zde mohou dokonce i přes zimu kvést. Důležité je, aby teplota při přezimování byla po celou dobu stálá, bez velkých výkyvů během dne a noci. Během zimy silně omezíme zálivku, při teplotě kolem 5 °C stačí zalévat třikrát nebo čtyřikrát během celé zimy. I při přezimování odstraňujte zaschlé listy.
Fuchsie mohou zůstat na balkoně až do prvních mrazů
Jakmile začnou mrazíky, fuchsie můžete přikrýt několika vrstvami bílé, netkané textilie, ale jakmile jsou mrazíky trvalé, fuchsie musíme přenést. Výhony zkrátíme asi o třetinu a odstraníme především dužnaté, nevyzrálé vrcholky, které jsou již často namrzlé či uvadlé, a které by mohly být při přezimování zdrojem chorob. Odstraňte také všechny suché, žluté či poškozené listy. Půdu při přezimování udržujeme mírně vlhkou, rostliny během přezimování kontrolujeme, odstraňujeme odumřelé listy a je-li třeba, lze aplikovat fungicidní prostředek proti plísni. Fuchsie potřebují při přezimování světlo s teplotami v rozmezí od 5 do 8 °C.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.