Liboru měňavou známe nejčastěji jako balkonovou rostlinu, pěstovanou ve formě stromku, méně často se pěstuje jako běžná balkonovka v truhlíku. V našich podmínkách se jedná o rostlinu přenosnou, tedy vytrvalou, která by však nebyla schopna přežít středoevropskou zimu.
Libora měňavá, lantana (Lantana camara)
Libora měňavá pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky a Afriky. Ve své domovině dorůstá až do velikosti 2 m a v současnosti bývá často vysazována do živých plotů. V mnoha teplých oblastech se tak stala dokonce významnou invazivní rostlinou, dokonce v asi 60 zemích světa náleží mezi 10 nejhorších invazivních druhů. Způsobuje vážné problémy a vytváří husté křovinaté porosty. Vzhledem ke své jedovatosti bývá také častou příčinou otrav hospodářských zvířat. Proto se v některých zemích mohou pěstovat pouze speciálně vyšlechtěné, sterilní hybridy.
Jedovatost libory měňavé
Některé druhy libor, včetně libory měňavé, náleží mezi silně jedovaté rostliny. Kromě hospodářských zvířat, pro která je libora nebezpečná především v místě jejího většího rozšíření v krajině, je tato rostlina v našich podmínkách nebezpečná i pro děti, při pěstování na balkonech a terasách. Otrava se projevuje zvracením, slabostí, rozšířením zorniček a následným bezvědomím. Důležité je včasné vyhledání lékařské pomoci. I samotná manipulace s rostlinami může u citlivějších osob vyvolat alergickou reakci.
Libora měňavá v medicíně i léčitelství
- Medicína, a to i medicína veterinární, využívá látky obsažené v lantaně k léčbě vředů, špatně se hojících ran a různých kožních onemocnění.
- V lidovém léčitelství se používají čaje a odvary z listů, květů i kořenů rostliny k léčení špatně se hojících ran i při onemocnění horních i dolních cest dýchacích, ale také při horečkách a revmatismu.
- Libora měňavá je účinná i v boji s malárií a tuberkulózou.
- Esenciální oleje z libory odpuzují obtížný i škodlivý hmyz.
Jak pěstovat liboru měňavou
Libora měňavá se vysazuje na slunečné stanoviště, do půdy s neutrálním pH. Náleží mezi rostliny vlhkomilné, vyžaduje i časté přihnojování. Od května až do podzimu se pěstuje venku, na zimu potřebuje bezmrazou a světlou místnost. Na zimu se rostlina seřezává, na jaře obrážejí nové výhony.
Zdroj:https://www.ireceptar.cz/specialy/libora-menava-aneb-lantana-kraska-i-lecivka.html; https://www.zahradnictvikruh.cz/lantana-smetanovozluta-ean2353-skup08.php