Salámový strom můžete pěstovat i vy: pro milovníky pořádné flákoty to ale bude trochu zklamání

Pod názvem salámovník či salámový strom se ukrývá kigelie africká (Kigelia africana), což je dřevina z čeledi trubačovitých a pochází ze savan tropické západní Afriky. Ve své domovině dorůstá výšky kolem 15 m o stejně široké koruně, nicméně v našich podmínkách se takových rozměrů bát rozhodně nemusíte.

Jak kigélie vypadá

Lichozpeřené listy jsou až 50 cm dlouhé a bývají především na vrcholech větví. Je okrasná nejen svými květy, což je až metr dlouhá, převislá lata s jednotlivými purpurově červenými květy. Květy rozkvétají vždy na jednu noc a silně zapáchají. Díky zápachu tak lákají své opylovače, kterými jsou hlavně netopýři, kteří květy opylují. Spodní pysk květu má mírně zvrásněný povrch, aby se zde netopýr dobře zachytil. Kromě netopýrů ale květy opyluje i další hmyz jako jsou včely a lišaj.

A najednou zde roste salám

Po opylení se pak na stromě objeví zvláštní plody válcovitého tvaru, které mohou dosahovat délky až 100 cm a hmotnosti až 12 kg. Díky své velikosti a barvě opravdu připomínají salámovou šišku. Jeho chuť ale nikdy nezkoušejte, jsou nejedlé, pro lidi dokonce mírně jedovaté, ale milují ho zvířata jako jsou sloni, žirafy, nosorožci či paviáni. Ve své domovině se ale různé části stromu využívají v léčitelství, tvrdí se, že odvar z kůry kigélie se používá jako podpůrný lék při uštknutí jedovatým hadem. Dle afrických šamanů je právě kigélie lék na všechno.

Kigélii lze pěstovat i u nás: stačí si koupit semínka

Pokud vás tento tropický strom uchvátil stejně jako mnoho dalších pěstitelů, tak pro vás máme dobrou zprávu. Lze ji totiž pěstovat i u nás, stačí, máte-li nějaký prostor, kde ji na zimu zazimujete. Někdo ji pěstuje jako zajímavou pokojovou rostlinu, protože v nádobě dobře roste. Před léto ji pak můžete vyletnit na zahradu, ale je třeba ji před zimou včas uklidit do tepla. Kigélie se množí nejčastěji semeny, která zakoupíte ve specializovaných obchodech. V tropických oblastech její semínka roznášejí papoušci. Semena se pro aktivaci klíčení namáčí na 48 hodin do teplé vody a vysévají se do malých květináčů či sadbovačů, do speciálního substrátu, přičemž je důležité zajistit dobrou drenáž. Plodů – salámů, se v domácích podmínkách většinou nedočkáme, ačkoliv stává se to. Mnohem častěji uvidíte plody salámového stromu v některém tropickém skleníku. Pěstování kigélie je ale rozhodně výzvou pro všechny, kdo obdivují exotické a méně známé tropické rostliny.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada