Papírový mulč: Vypadá jako obyčejný krepák, ale ochrání rostliny před plevelem. Navíc budete sklízet čisté cukety i saláty

Papírový mulč je ekologický a omezí růst plevelů v zahradě

Mulčování rostlin je prastará metoda, jak ochránit rostliny před chladem, růstem plevelů, suchem a jejich plody před znečištěním. Využívají se k tomu nejrůznější materiály, například posekaná tráva ze zahrady, sláma, kůra stromů, piliny nebo i nejrůznější netkané textilie či plastové fólie. A právě fólie a textilie může výborně nahradit papírový mulč, který je ekologický a pro zahradu naprosto bezpečný. Plastové fólie a textilie se vyrábějí z ropy a klimatickými vlivy se z nich mohou do půdy uvolňovat nebezpečné mikročástice. Ty se pak dostávají také do spodních vod. Oproti tomu papírový mulč je šetrný k životnímu prostředí a nemusí se po sklizni ze záhonů odstraňovat, protože je plně biologicky odbouratelný. Na rozdíl od plastových mulčovacích fólií se papír během několika měsíců přirozeně rozloží a obohatí půdu o organickou hmotu. A papírový mulč má oproti plastu ještě jednu nespornou výhodu. Při vysokých teplotách nedochází k přehřívání rostlin jako u tmavých materiálů.

Mulčování: tato prastará praktika majitelů přírodních zahrad zajistí záhony bez plevele i úrodnou půdu

www.nkz.cz

Jak využít mulčovací papír na záhonech

  • Před položením papíru můžete záhon důkladně prolít vodou, sazeničky se pak budou v půdě lépe ujímat.
  • Na připravený, vyhnojený a všech plevelů zbavený záhon rozložte mulčovací papír. Ten na první pohled vypadá jako obyčejný dekorační krepový papír, jen je nebarvený.
  • Nožem nebo nůžkami vytvořte otvory pro vysazování rostlin ve tvaru kříže, volné trojúhelníky papíru podhrňte pod natažený papír.
  • Do otvorů vysaďte sazenice zeleniny nebo jahod.
  • Okraje mulčovacího papíru můžete zatížit kameny nebo prkny.
  • Nakonec celý záhon pokropte vodou, použijte konev s kropítkem nebo hadici s postřikovačem. Papír důkladně nasákne vodou a přilne k povrchu půdy. Dobře pak bude odolávat větru.

Jak založit záhon pomocí kobercového mulčování

www.nkz.cz

Jaké jsou výhody mulčovacího papíru?

  • Papírový mulč, stejně jako ostatní materiály, omezuje odpařování vody ze záhonu a pomáhá udržovat vlhkost v půdě.
  • Omezuje také růst plevelů, protože brání přístupu světla k povrchu záhonu.
  • Udržuje stabilní teplotu v půdě. Za chladných nocí se půda méně ochlazuje a za horkých dní se zase tolik nerozpaluje.
  • Omezuje erozi půdy.
  • Také udrží okurky, cukety, saláty či jahody čisté i v deštivém počasí, kdy bývá zelenina často nepříjemně špinavá od bláta.

Jak využít papírový karton jako alternativu mulčovacího papíru?

Zajímavou, levnou a snadno dostupnou alternativu k mulčovacímu papíru představují kartony ze starých krabic. Ty můžete využít zejména u větších rostlin nebo v místech, kde potřebujete potlačit vzrostlejší plevel. Před použitím nezapomeňte odstranit veškeré lepicí pásky a sponky. Karton položte na záhon v jedné vrstvě, ihned prolijte vodou a dobře zajistěte okraje kameny nebo prkny. Karton se rozkládá pomaleji než speciální mulčovací papír, proto je vhodný především pro trvalejší mulčování, například v ovocném sadu, u keřů či na cestičkách mezi záhony. Kolem rostlin můžete využít i na proužky nařezaný skartovaný papír. Vždy jej však musíte dobře provlhčit, aby se papír nerozletěl po celé zahradě. Pro lepší estetický dojem můžete karton překrýt vrstvou slámy nebo štěpky.

Přírodní zahrada vytvořená selským rozumem

www.nkz.cz

Mulčovací papír představuje jednoduché, účinné a k přírodě šetrné řešení ochrany vaší zahrady. Ať už zvolíte speciální mulčovací papír nebo recyklované kartony, odměnou vám bude méně práce při pletí, zdravější rostliny a čistá úroda. Navíc přispějete k udržitelnému zahradničení bez použití plastů.

Mulčování papírem je ekonomické i ekologické
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada