Pěstování tamaryšku na vaší zahradě může stát okolní rostliny život

Tamaryšek roste i v znečištěném prostředí

Tamaryšek (Tamarix) - čeleď tamaryškovité - je velice odolný a vizuálně působivý keř. Pochází z oblastí Středomoří, severní Číny a střední Asie. Dokáže se přizpůsobit téměř jakémukoliv prostředí. Roste nejen na mořském pobřeží, v blízkosti řek, ale vydrží i suché pouštní podnebí, zvládá dokonce drsné skalnaté podmínky pohoří. Pro jeho adaptační schopnosti žít v zasolené půdě mu vyhovují stanoviště, která sousedí s cestami nebo silnicemi ošetřovanými v zimě solí. Vysloužil si tak přezdívku slaný cedr. Nevadí mu ani znečištěné ovzduší velkých městských aglomerací.

Co je tamaryšek – strom nebo keř?

Jedná se o opadavý keř s ostrým šupinovitým olistěním a hojným drobným květenstvím na dlouhých metlovitých větvích. Tamaryšek má okolo šedesáti odrůd, ať v keřové nebo nízké stromové variantě. Záplava květů neunikne na vaší zahradě pozornosti. Volně otevřený růst s přepadávajícími dlouhými větvemi a drobnými jehlicovitými listy se na podzim barví do žlutého a oranžového odstínu. Přidávají tak další barevný akcent. Květenství se objevují dle kultivaru od května do září a doslova pokrývají dlouhé pružné větve v růžových, červených nebo bílých odstínech. Květy jemně voní a působí nadýchaným, téměř až opeřeným dojmem. Jemná vůně přiláká do zahrady užitečné opylovače.

Keře nyní vyžadují jarní řez: tyto druhy ale řezat nesmíte, jinak se připravíte o květy

www.nkz.cz

Rozkvetlé větve tamaryšku
Info ikona

Květenství tamaryšku vyvolává kaskádovitý dojem

Jak se množí a stříhá tamaryšek

Je nenáročný na kvalitu půdy a snáší i hluboké mrazy. Snadno se rozmnožuje vegetativním způsobem. Rychle zapouští kořeny, kterými si začne vyhledávat spodní vodu. Miluje slunná stanoviště. Pokud je to nutné, snese i omlazující řez, který se provádí po odkvětu. Jen u staršího dřeva může být regenerace časově náročná.

Pěstování tamaryšku se může vymstít

Než si tamaryšek vysadíte do zahrady, vyberte mu vhodné stanoviště. Potřebuje nejen plné slunce, ale i svůj prostor. Nevadí mu povrchové suché stanoviště, dokáže si totiž vláhu stáhnout z hloubky a okolí. Tím ovšem bere vodu okolním rostlinám. Jeho další nepříjemnou vlastností je, že dokáže vytáhnout sůl z podzemních vrstev půdy, která krystalizuje na listech a opadává na zem. Zasoluje tak půdu, která se stává pro ostatní rostliny toxickou. Tamaryšek si dokáže své okolí uzurpovat pouze pro sebe a ostatní vegetaci ničit jako nevítanou konkurenci.

Motýlí keř přiláká na zahradu motýly, správný řez pro hustý růst

www.nkz.cz

Invazivní rostlina

V některých částech USA a Anglie se z tamaryšku stala nebezpečná invazivní rostlina. Keře obsadily např. dolní tok řeky Colorado a vytlačily původní vegetaci topolových a vrbových lesů. Došlo k znehodnocení území nejen pro ostatní vegetaci, ale i pro život divoké zvěře. Místní úřady se snaží různými opatřeními tamaryškovou kalamitu řešit likvidací. Daří se to těžko, protože se jedná o velice adaptabilní a urputnou rostlinu.

Pokud krásnému tamaryšku na své zahradě poskytnete místo, mějte na paměti, že dokáže být ke svému okolí krutý. Při výsadbě je nutné s tím počítat.

 

Tamaryšek ve volné přírodě
Info ikona

Volně rostoucí tamaryškové keře mohou být v krajině invazivní

Zdroje: autorský text

 

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada