Pokud chcete mít zjara krásně rozkvetlé záhony narcisů, musíte se o ně postarat již nyní. Jinak se jejich nádherných květů nedočkáte

 

Kdy se sází cibulky narcisů

Jarní záhony bez rozkvetlých narcisů si snad nedokážeme představit. Jsou to jarní stálice, které rozzáří každou zahradu. Doba výsadby narcisových cibulí bývala od druhé poloviny srpna do první poloviny září, protože k zakořenění potřebují vyšší teplotu. V dnešní době, kdy jsou teploty vyšší i na podzim, můžeme narcisy vysazovat i v druhé polovině září. Výsadbu cibulí tedy odhadneme podle počasí.  Musí stihnout do zimy zakořenit, ale nesmí začít růst.

 

Příprava záhonu na výsadbu narcisů

Alespoň 14 dnů před samotnou výsadbou prokypřete, odplevelte a pohnojte záhon (nepoužívejte však čerstvý hnůj). Je-li sucho, půdu zalejte, ale pozor na přemokření. Narcisy se sází 1,5 krát hlouběji, než je velikost samotné cibule. Většinou to bývá do hloubky kolem 15 cm v dobře propustné půdě. V těžkých půdách sázíme mělce, do hloubky asi 10 cm.

 

Jak vysazovat narcisy

Při výsadbě počítejte s tím, že krása narcisů vynikne ve skupinkách. Ale i jednoduchá lineární výsadba je také působivá, většinou se používá k lemování záhonů. Abyste podpořili pestrobarevný dojem, můžete k narcisům vysadit další cibulnaté květiny. Když k nim přidáte modřence, vaše záhony vám udělají pestrou jarní květinovou atmosféru.

 

Kdy vyrýt a přesadit narcisy

Narcisy většinou ponecháme na stanovišti 3-4 roky. Poté se vyplatí cibule ze země vyrýt, protože příliš vyčerpaly živiny z půdy a hrozí i choroby. Cibule se rozmnožily a jejich květenství již není tak bohaté. Termín vyjmutí ze země je koncem června až ve druhé polovině července, kdy zaschla nadzemní část. Vyzvednuté cibule narcisů očistíme a do podzimního termínu výsadby uchováme na suchém stinném místě.

 

Škůdci a choroby narcisů

Cibule narcisů napadají mouchy cibulovky. Jejich larvy vyžírají vnitřky cibulí. Před samotnou výsadbou je proto řádně prohlédněte. Napadené cibule jsou na pohmat měkkčí, ty zlikvidujte a nevysazujete. Cibule mohou trpět také plísňovou botrytidou nebo hnilobou. Takové cibule ihned zlikvidujte. Roztoč narcisový je dalším nepříjemným škůdcem, který se vyskytuje především na cibulích, jež dlouho setrvávají na jednom stanovišti. Proti škůdcům a chorobám je možné zasáhnou fungicidními a insekticidními přípravky. Doporučujeme však poškozené cibule nevysazovat a raději je zlikvidovat. Prevencí je změna stanoviště. Nevysazujte je ovšem na záhon, na kterém rostly tulipány a další hlíznaté cibuloviny.

Nezapomeňme si v zahradě již nyní vysadit krásné narcisy, které vám přinesou krásu a radost na jaře příštího roku.

Zdroje: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada