Sprchávání a hráškovatění hroznů: na vině je počasí i špatná výživa

Pěstujete na své zahradě vinnou révu a těšíte se, jak si letos pochutnáte na sladkých hroznech? Réva začíná zrát od začátku září, kdy se sklízí hlavně rané odrůdy s vyšším obsahem cukru a na keřích hrozny vydrží až do poloviny října, i když jsou zralé. Pokud ale hrozny včas neschováte třeba pod obyčejnou záclonu, o sklizeň se vám postará ptactvo, které již teď netrpělivě vyčkává a zabavuje se zatím sklizní kanadských borůvek.

Jaké spolehlivé trvalky vysadit na slunný záhon: 4 tipy na méně tradiční druhy udělají velkou parádu

www.nkz.cz

Jaké nároky má réva

Kromě toho, že ji budete dostatečně zalévat, ne přelévat, je důležité, vysadit ji na slunné místo. Čím méně světla má, tím více pak réva trpí na choroby, především pak plísně. Réva miluje vzdušnou a propustnou půdu, která by měla být kyprá. Toho docílíme tím, že budeme okolí rostliny pravidelně kypřit a zároveň tak odstraňovat plevel. Réva vyžaduje také dostatek živin, a to především v podobě organických hnojiv jako je dobře vyzrálý kompost nebo chlévský hnůj.

Jak pěstovat červenou řepu? 6 důležitých zásad, abyste měli krásné bulvy. Z této zdravé zeleniny si připravte chutnou pomazánku

www.nkz.cz

Sprchávání a hráškovatění révy

Při obhlídce rostlin révy si možná všimnete, že některé hrozny nejsou úplně vyvinuté a některé bobule jsou malé. Tomuto jevu se říká sprchávání a nastane ve chvíli, kdy květy nebyly opyleny, po odkvětu opadávají a hrozen je pak neúplný. Hráškovatění nastává při nedokonalém opylení kvítku, bobule se pak vyvinou jen do velikosti hrachu a jsou bez semen. Jakmile se sprchávání nebo hráškovatění objeví na vašich rostlinách vinné révy, úroda pak není nic moc.

Proč se broskvoni deformují listy: na vině nemusí být pouze kadeřavost

www.nkz.cz

Jak lze hrozny ochránit

Příčinou bývá především neharmonická výživa, například nadbytek dusíku, nedostatek boru, molybdenu a dalších prvků. Je důležité myslet také na to, že réva vyžaduje také stopové prvky, nikoliv pouze ty hlavní neboli biogenní. K horšímu vývinu plodů dochází také změnou počasí, především je-li dlouhotrvající déšť a chladno ve chvíli, kdy réva kvete. Správné a rychlé opylení je výsledkem dobrého počasí, nejlepší je teplota mezi 20 až 25 °C, réva tak odkvete po 2-3 dnech a je dobře a rychle opylena. Je-li teplota nižší, trvá kvetení mnohem déle a to 7-10 dnů a květy pak bývají navíc vystaveny nejen účinkům nižších teplot, ale také dešti. Negativní vliv na vývoj plodů má také špatný výběr odrůdy a také napadení nějakou infekcí a viry.

Proč houbaři touží najít kotrč kadeřavý? Chutná houba má i léčivé účinky a hodí se i v kuchyni

www.nkz.cz

Proč révě žloutnou listy

Velmi často se také stává, že u révy najdete žluté či jen nažloutlé listy. Tato porucha má fyziologický původ a znamená to, že rostlině chybí železo. To musíte rostlinám ihned dodat, a to nejlépe aplikací kapalného hnojiva s vysokým obsahem železa.

Jak si vyrobit nádherný květinový věnec z řebříčku, třapatkovek i makovic: postup krok za krokem s fotonávodem

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada