Štětka není bodlák: znáte ji ze suchých květinových dekorací. Tinktura z kořenů pomáhá při borelióze

Statné byliny se vzhledem bodláku si v krajině všimnete na první pohled. Dorůstá do výšky okolo dvou metrů, a tak spolehlivě převyšuje ostatní rostliny na loukách nebo na pastvinách, kolem vodních ploch i v příkopech, kde často vyrůstá. Štěky si však většinou všimnete až v druhém roce jejího života, protože v našich podmínkách se jedná o dvouletku, která v prvním roce vytváří pouze přízemní růžici listů a vykvétá až v druhém roce. Přitom na její léčivé kořeny byste se měli vypravit už v roce prvním. Dobře se tedy kolem sebe dívejte, ať léčivou štětku nepřehlédnete.

Štětka (Dipsacus)

Štětky jsou tedy dvouleté rostliny s hlubokými kořeny. Nejlépe se jim daří na vlhčích půdách, jílovitých i kamenitých, na slunci, v polostínu a překvapivě i ve stínu. V druhém roce vyrůstá z růžice listů statná a pichlavá lodyha, která nese opět silně pichlavá, válcovitá květenství, tzv. strbouly, na kterých se objevují během letních měsíců drobounké fialové, narůžovělé či bílé kvítky. Nakvétají postupně, po řadách a vytvářejí tak na strboulu barevný prstenec.

Na zahradách i v přírodě můžete potkat 2 druhy štětky, obě jsou si velmi podobné a mají i stejné využití:

  • štětka lesní neboli planá (Dipsacus sylvestris, syn. Dipsacus fullonum)
  • štětka soukenická (Dipsacus sativus)

Štětka se často využívá do suchých kytic

Po odkvětu lodyha i strbouly usychají, ale podrží si pevný tvar. Dříve se strbouly využívaly k vyčesávání vlněných vláken, a právě za tímto účelem u nás byla štětka soukenická pěstována ještě v 19. století. Dnes se štětka pěstuje především pro dekorativní strbouly, které se často i barví a využívají do zimních sušených kytic a přírodních dekorací. A určitě je objevíte také na dušičkových hřbitovních věncích.

Štětka je významná léčivá rostlina

Štětka je považována za jeden z nejlepších podpůrných prostředků při léčbě Lymské boreliózy, ale využívá se i při léčbě mnoha dalších onemocnění. Nejčastěji ve formě tinktury, ale i čaje, odvaru nebo koupelí. Osvědčila se i při virových onemocněních, například pomáhá při léčení oparů. Čaj ze štětky má sice velmi hořkou chuť, ale má vynikající povzbuzující účinek na imunitní systém. Kromě toho pomáhá štětka na rozpraskanou kůži a hojí i žaludeční a dvanácterníkové vředy.

Tinktura na podporu léčby při borelióze

  • jednoleté kořeny štětky
  • čistý líh

Jak budete postupovat při výrobě tinktury

  1. Kořeny očistěte, pokrájejte na malé kousky a vložte do čisté sklenice.
  2. Zalijte čistým lihem, ale může být i kvalitní vodka nebo slivovice (s obsahem alkoholu 60 %).
  3. Sklenici postavte na světlo, na parapet okna.
  4. Občas obsah protřepejte.
  5. Po 4 týdnech obsah přelijte přes plátno do čisté sklenice.
  6. Tinkturu uchovávejte v chladnu a temnu.

Užívejte 3x denně po dobu asi 1 měsíce.

Zdroj:https://www.mojebylinky.cz/blog/bylinky--ktere-nam-pomohou-se-chranit-proti-klistatum/; https://www.salveo.cz/blog/2021/10/11-stetka_-hojna-a-opomijena-bylina-

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada