Bob obecný je zdravý a poslouží i vaší zahradě. Vysít ho můžete během podzimu

Pěstování koňského bobu sahá hluboko do historie, protože se jedná o jednu z nejstarších kulturních plodin. Původní domovinou je přitom jihozápadní Asie a severní Afrika, odkud se záhy rozšířil i na jih Evropy a později do dalších evropských zemí. Ve starověkém Egyptě byl bob obecný dokonce často používán jako obětina bohům. Tato luštěnina je známá pod několika jmény, například fava či faba fazole nebo polní bob.

Jak vypadá bob obecný?

Bob obecný je jednoletá rostlina z čeledi bobovitých, která se pěstuje především pro jedlá semena, ale také jako krmná plodina pro hospodářská zvířata. Dorůstá do výšky 0,5 až 1,8 metru, má robustní stonek a oválné listy. Vykvétá bílými květy s fialovým nádechem a výraznými černými skvrnami. Plody bobu obecného jsou pevné lusky, které obsahují 3 až 8 plochých semen.

Jak pěstovat bob obecný

Pěstování bobu je relativně snadné. Preferuje středně těžkou až těžkou a dobře propustnou půdu, slunečné stanoviště a dostatek vláhy. Pozor si však dejte hlavně na to, že je náročný na obsah vápníku v půdě. Semena vysévejte do 5 cm hlubokých jamek, vzdálených asi 15 cm od sebe.

Bob je zajímavý tím, že ho lze pěstovat nejen z jarního, ale i z podzimního výsevu. Ten  je oblíbený zejména v oblastech s mírnějším průběhem zimy. Semena se vysévají od poloviny září do konce října, v závislosti na aktuálním počasí. Cílem je, aby rostliny stihly před příchodem mrazů vytvořit silný kořenový systém, ale nezačaly kvést. Pak přezimují a na jaře rychle obnoví růst, což vede k dřívější sklizni. Podzimní výsev navíc mnohdy díky delší vegetační době a lepšímu využití zimní vláhy přináší vyšší výnosy. Je však třeba počítat s tím, že mohou rostliny vymrznout, pokud teplota poklesne příliš hluboko pod nulu, proto byste je měli chránit bílou netkanou textilií.

Bob obecný můžete využít jako zelené hnojivo

Podzimního výsevu bobu obecného se bát nemusíte. Při mírnějším průběhu zimy na jaře sklidíte skvělé lusky a v případě mrazivé zimy budete mít materiál pro zelené hnojení. Výsev bobu obecného má pro půdu několik skvělých benefitů:

  1. bob obecný fixuje v půdě dusík,
  2. zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje její úrodnost,
  3. hluboký kořenový systém prokypřuje půdu,
  4. roste hustě, a tím potlačuje růst nežádoucích plevelů,
  5. po zarytí do půdy se rychle rozkládá.

Bob obecný je zdravá a výživná potravina

Z nutričního hlediska je bob obecný vynikající zdroj bílkovin, vlákniny a mnoha vitamínů i minerálů. Je bohatý na draslík, fosfor, železo, zinek, vápník a hořčík, obsahuje kyselinu listovou, vitamíny skupiny B a provitamín A. Díky vysokému obsahu bílkovin je oblíbenou potravinou vegetariánů a veganů jako alternativa místo masa.

Bob obecný na talíři

V kuchyni se bob obecný používá různými způsoby. Mladé lusky lze konzumovat celé, dozrálá semena se vaří, pečou i smaží. Boby se vaří do změknutí, podobně jako ostatní druhy luštěnin, ale po uvaření je potřeba každý kus vyloupnout z tvrdé slupky. Ve středomořské kuchyni se bob používá v salátech, polévkách a dušených pokrmech. V některých kulturách se semena suší a melou na mouku, která se používá k pečení chleba nebo k zahušťování omáček.