Fenykl má význam pro ostrov Madeira
U nás se nejvíce pěstuje klasický fenykl obecný (Foeniculum vulgare), který je celý aromatický a pěstuje se jako jednoletá, dvouletá či víceletá rostlina. Fenykl dal název hlavnímu městu ostrova Madeira Funchal, protože kdysi zde velmi hojně rostl. Tato bylina dorůstá až do výšky 2 metrů, takže ho na záhoně rozhodně nepřehlédnete. Lze ho pěstovat i v bylinkovém záhoně, ale často se rozroste natolik, že ostatním druhům znemožní jejich růst. Z toho důvodu fenykl pěstujte ve volné půdě, na záhonu, klidně mezi zeleninou, protože díky svému typickému aroma ji ochrání před útoky škůdců a chorob.
Jak fenykl vypadá
Kromě toho, že je to poměrně robustní rostlina, má fenykl jemné, zpeřené listy, které příjemně voní po anýzu a hodí se k dochucení pokrmů z ryb nebo zeleniny. Jakmile fenykl vykvete, svými žlutými květenstvími láká nejen různý hmyz, ale hlavně motýly, především pak chráněného otakárka fenyklového, jehož housenky fenykl zbožňují, a právě díky fenyklu můžete tohoto nádherného motýla spatřit na zahradě i vy.
Jak se fenykl používá
Fenykl obecný se pěstuje hlavně pro jeho využití v kuchyni, a to pro dochucování zeleniny, ryb a pečiva. Sladký fenykl se používá jako tzv. lahůdková zelenina, která se sklízí ještě před květem v prvním roce. Užitek poskytuje nadzemní zhrublá část připomínající bílou hlízu, která má příjemnou vůni a anýzovou chuť.
U fenyklu jsou výborná nejen semena
Po odkvětu se začnou tvořit semena fenyklu, což jsou dvounažky, které se ve zralosti rozpadají na dva plůdky. Jsou příčně okrouhlé a mají podélná žebra. Semena jsou sladká a dozrávají koncem léta, u nás je často sušíme na čaj, který se používá nejen u malých dětí při nadýmání a podporu trávení. V Itálii se semena fenyklu používají k dochucení salámů. Fenykl dokáže v prvním roce vyprodukovat tisíce semen, ve druhém ještě více. Stačí je jen umět využít, například si jimi posypejte zeleninové rizoto nebo rajčatový salát. Málokdo ví, že zlatožlutý pyl fenyklu je vynikající specialita jihoevropské kuchyně, této vlastnosti ale zatím využívají hlavně labužníci, kteří pyl umí použít.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.