Jablka a hrušky sušte správně. Jen tak v křížalách, štěpánech i pracharandě uchováte jejich chuť na zimu

Čerstvě natrhané ovoce samozřejmě nic nepřekoná ani v chuti ani v obsahu vitaminů či ve výživové hodnotě. Ale co s úrodou, kterou byste si rádi uchovali i na zimu? Vhodný sklípek na skladování ovoce má k dispozici jen málokdo a kompotované ovoce je plné přidaného cukru. Vyzkoušejte proto starou, jednoduchou a stále velmi oblíbenou metodu konzervování ovoce sušením.

Sušené ovoce je nejen báječnou pochoutkou, ale také skvělým způsobem, jak uchovat vitamíny z letní úrody pro chladnější zimní období. Naučte se, jak správně sušit jablka i hrušky, abyste si mohli vychutnat jemně nakyslé křížaly z jablek i sladké štěpány, jak se tradičně nazývají sušené kousky hrušek.

Jak skladovat jablka, aby dlouho vydržela a stále dobře chutnala

www.nkz.cz

Ovoce vybírejte obezřetně

Začněte s výběrem ovoce. Pro sušení vybírejte zralá, ale pevná jablka či hrušky, bez známek hniloby nebo poškození. Použít můžete i ovoce padané, ale nesmí pod stromem ležet delší dobu, protože jej pak rychle napadá hniloba. Proto je nejlepší, zajít pro čerstvě napadané ovoce do zahrady každý den. Využít  sice můžete i ovoce, které roste podél polních cest, ale nemívá valnou kvalitu ani chuť, jablka bývají kyselá a hrušky drobné a tvrdé, nicméně na sušení je použít můžete.

Jablko, jak ho neznáte: vyřeší přesolené jídlo a chléb s ním neztvrdne

www.nkz.cz

Jak sušit jablka a hrušky?

Ovoce nejprve omyjte a osušte, vyřízněte jádřince a nakrájejte na kolečka, nebo nejprve nakrájejte na čtvrtky a pak teprve zbavte jádřinců. Pokud vám tvrdé kousky uprostřed ovoce nevadí, můžete jádřince i ponechat. Stejně tak i slupku. Je známá věc, že nejvíce vitamínů najdete v ovoci hned pod tenkou slupkou, ale pro mnoho lidí je tato část ovoce po usušení příliš tvrdá, a u citlivějších jedinců by dokonce mohla dráždit žaludek. Tvrdé slupky většinou vadí i dětem... a lepší sušené kousky ovoce bez slupky než přeslazené bonbóny.

Slupky od jablek a hrušek jsou vitamínový zázrak: 7 krát více prospěšných látek ve slupkách než v dužině

www.nkz.cz

Správné nakrájení ovoce k sušení je půlka úspěchu

Jablka i hrušky dále nakrájejte na plátky o tloušťce asi 3-4 mm. Pokud nechcete, aby docházelo k hnědnutí ovoce, můžete plátky namočit do roztoku vody a citrónové šťávy (1 lžíce citrónové šťávy na 1 litr vody) na 5 minut. Použít můžete místo citronu i obyčejný ocet nebo trochu kyseliny citronové. Poté ovoce osušte papírovými utěrkami. Pokud vám tmavá barva sušeného ovoce nevadí, nijak je ošetřovat proti hnědnutí nemusíte.

Ovocné stromy lze pěstovat i v nádobě na balkoně, stačí jen vybrat ty správné druhy: teď je ten nejlepší čas je vysadit

www.nkz.cz

Ovoce sušte na slunci, v troubě i v sušičce

  • Nakrájené ovoce vyskládejte na jednotlivé pláty sušičky na potraviny. Sušičku nastavte na 8 hodin na teplotu 55 °C. Vždy po 2 hodinách pořadí plat v sušičce prostřídejte, a přitom překontrolujte stav plátků, slabší kousky budou hotové dříve.
  • Ovoce můžete sušit také v obyčejné elektrické troubě na pečení. Plátky rozložte na drátěné rošty nebo na plechy, vyložené pečicím papírem. Ty pak vložte do trouby, vyhřáté nejprve na 70 °C, po 2 hodinách snižte teplotu jen na 40 °C a ovoce pravidelně kontrolujte, aby zůstalo pružné a ne úplně přesušené. Po celou dobu nechte u trouby pootevřená dvířka, ať může unikat vlhkost. Stačí, když je zajistíte například vařečkou, aby zůstal jen malý otvor.
  • Plátky ovoce můžete sušit i rozložené na rámech potažených sítí, například ze starých záclon, které položíte na ústřední topení
  • Využít můžete dokonce i sílu podzimního slunce. V takovém případě plátky ovoce raději chraňte starou záclonou s hustým vzorem, aby na ně nelítal hmyz.

Geniální způsob, jak si vypěstovat ovoce bez vlastní zahrady nebo sadu

www.nkz.cz

Jak skladovat sušené ovoce

Pro dlouhodobé skladování je důležitý správný obal. Usušené ovoce uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách nebo v uzavíratelných, tzv. ziplock sáčcích. Skladujte na chladném, tmavém a suchém místě. Takto zabalené vydrží 6 až 12 měsíců.

Nevíte, co s úrodou? Vyzkoušejte smoothie: nejlepší je mixovat všechno se vším. Pohrajte si i s barvami a vyzkoušejte ledové letní osvěžení

www.nkz.cz

Znáte pracharandu?

Pracharanda je tradiční český název pro sušené hrušky, rozemleté na prášek. Tento prášek se dříve, především v chudších rodinách, používal jako sladidlo nebo k ochucení pokrmů. V některých regionech se tento termín může vztahovat i na jiné druhy sušeného ovoce.

Zdroj: ceskapotravina.netliving.iprima.cz 

Jablka i hrušky sušte na slunci, v troubě i v sušičce
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada