Portulák: zapomenutá zelenina našich babiček opět získává na oblibě

Portulák neboli šrucha zelná (Portulaca oleracea) se na některých místech sama a velmi ochotně vysemeňuje a z tohoto důvodu ji také mnozí považují za obtížný plevel. Zlikvidovat ji ale bez užitku by byl téměř hřích, protože dříve ji naše babičky uměly zpracovávat jako listovou zeleninu a často nahrazovala špenát. Je to bylina plná vitamínů a zdraví prospěšných látek a určitě by tak měla mít své místo na vaší zahradě, a to klidně mezi bylinkami, jen ji musíte redukovat v růstu, protože když šrucha roste, tak roste.

5 fatálních chyb při pěstování rajčat, které ničí úrodu

www.nkz.cz

Co je portulák?

Šrucha zelná je velmi nenáročná listová zelenina, která má plazivý stonek a roste kdekoliv. Listy má dužnaté a díky tomu i dobře zvládá sucho. Dorůstá do výšky asi 40 cm a nejvíce se využije na přípravu salátů.

Jak nalákat berušky do zahrady: připravte jim pestré přírodní prostředí

www.nkz.cz

Kde roste šrucha zelná?

Ve volné přírodě ji můžete naleznout všude, na různých stanovištích, roste na okraji cest, ve škarpě, v sešlapaných trávnících. V létě šrucha kvete drobnými, žlutými květy, které se pak změní v lusk se semeny.

Jak správně pěstovat cukety: 8 důvodů, proč cukety pěstovat. Máme pro vás i recept na cuketový perník

www.nkz.cz

Na co se používá šrucha

Portulák se dříve, ale i dnes, využívá jako bylina a v tradiční medicíně. Jsou známé její pozitivní účinky na trávicí ústrojí, zácpu, na záněty žaludku a střev. Obsahuje celou řadu vitamínů a prospěšných látek. Mezi rostlinami má také jeden z nejvyšších obsahů omega-3 mastné kyseliny a působí tak preventivně proti srdečně – cévním chorobám. Má jemnou oříškovou a lehce nakyslou chuť a hodí se především pro studenou kuchyni.

Jak vybrat bazén pro vaši zahradu: vytvořte si luxusní zahradní oázu

www.nkz.cz

Kdy vysévat šruchu

Šruchu je nejlepší vypěstovat si na své zahradě, kde máte jistotu, že prostředí není kontaminováno žádným nežádoucím prvkem. Výsev se dělá v druhé polovině května, můžeme ještě nyní, v červnu. Vysévá se přímo do volné půdy, ale pokud dáváme přednost předpěstovaným sazeničkám, výsev se dělá již v březnu až dubnu. Semena šruchy nezasypáváme, klíčí totiž na světle.

Hnědnutí lískových oříšků způsobuje nejzákeřnější houbová choroba. Odborníci radí: důležitá je prevence a tato jednoduchá věc, která nestojí ani korunu

www.nkz.cz

Jak a kdy sklízet šruchu

Od výsevu po sklizeň uplynou asi 3 až 4 týdny. Pokud bylinu seříznete těsně nad spodními listy, zesílí a znovu doroste. Nejlepší kvality má šrucha před květem, stejně jako ostatní bylinky. Ideální je, pokud ji v den sklizně také zkonzumujete, zjistilo se také, že mnohem lahodnější jsou listy sklizené odpoledne, protože obsahují méně kyselin. Máte-li sklizeno větší množství, můžete šruchu uchovávat v ledničce, zabalenou ve vlhkém papíru nebo postavenou ve skleničce.

Portulák je vcelku běžná rostlina, kterou mnozí berou za plevel...

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada