Zelenina je pro naše zdraví důležitá, vždy ale pátrejte po tom, odkud zelenina pochází a jak byla pěstovaná, málokdy je totiž zelenina pěstovaná bez použití chemických přípravků
Zelenina do našeho jídelníčku patří
Zelenina je zdrojem mnoha vitamínů a minerálních látek, obsahuje vlákninu, má nízkou energetickou hodnotu a je důležité ji pravidelně zařazovat do našeho jídelníčku. To samozřejmě všichni víme, ale zelenina, především druhy, které někteří konzumujeme často, může být zdrojem rizikových látek, které u rostliny mají čistě praktický důvod, nicméně v našem těle již tolik žádoucí nejsou.
Nejlepší je zelenina vypěstovaná na zahradě
Tou nejlepší variantou je vypěstovat si svoji vlastní zeleninu, malý vyvýšený záhon se vejde i na balkon, někdy postačí větší květináč, výsadbový pytel či truhlík. Pokud musíte zeleninu koupit, čemuž se většina asi nevyhne, zajímejte se o to, odkud pochází. Byla zelenina vypěstována z ekologického nebo konvenčního zemědělství? Odkud byla dovezena? Právě způsob produkce má výrazný vliv na obsah a množství rizikových látek. Že chodíte na farmářské trhy? Vážně si myslíte, že zde vždy nakoupíte pouze kvalitní zeleninu, bez chemie?
Nejvíce kyseliny šťavelové obsahuje špenát: nekonzumujte ho příliš často
Kyselina šťavelová je přirozenou součástí ovoce a zeleniny a v malém množství pro naše zdraví není rizikem. Ale pokud konzumujete až příliš zeleniny, která vyniká vysokým obsahem kyseliny šťavelové, může její přítomnost v těle přispívat k tvorbě ledvinových kamenů. Nejvíce jí obsahuje špenát, rebarbora, mangold a červená řepa. Pokud si ale tuto zeleninu nechcete odpustit, odborníci doporučují, pro zmírnění jejich negativních účinků, konzumovat také mléčné produkty obsahující vápník.
Solanin: pro rostliny důležitý, pro člověka rizikový
Solanin je alkaloid, který se vyskytuje například v zelených rajčatech nebo v zelených hlízách brambor. Jak rajčata zrají, solaninu ubývá, až je jeho koncentrace neškodná. Z tohoto důvodu se vyvarujte konzumace nezralých rajčat a pozornost věnujte i jejich zpracování. U rostlin solanin působí jako přirozená ochrana proti chorobám a škůdcům, ale u člověka může poškozovat sliznici žaludku a ve vysoké koncentraci je toxický.
Kořenová zelenina obsahuje kumarinu nejvíce: pozor na její poškození
Kumariny se vyskytují přirozeně v mnoha druzích zeleniny, především ale u kořenové zeleniny jako je mrkev,petržel, pastinák a celer. V rostlinách mají kumariny, podobně jako solanin, funkci ochrany proti škůdcům. U člověka ve větších dávkách způsobují bolesti hlavy nebo snižují srážlivost krve, uvádí se také jejich karcinogenní účinek. Zajímavostí je, že obsah kumarinů se v zelenině zvyšuje díky jejímu mechanickému poškození, například hmyzem.
Díky glukosinolátům má brukvovitá zelenina svoji typickou vůni: mohou být ale i prospěšné
Glukosinoláty jsou charakteristické pro brukvovitou zeleninu a díky nim má třeba květák či brokolice svoji vůni. Nadměrnou konzumací brukvovité zeleniny může dojít k problémům se vstřebáváním jódu, ale při mléčném kvašení, například u zelí, se glukosinoláty rozkládají, a to má pak v našem těle i pozitivní účinek, třeba detoxikační účinek ve střevech a játrech, kde významně zrychlují eliminaci toxinů a mají vliv na inhibiční účinek u některých nádorů. Prospěšné glukosinoláty obsahuje například brokolice.
Co z toho všeho tedy vyplývá?
To, že v zelenině mohou být i rizikové prvky, neznamená, že určité druhy nebudete konzumovat vůbec. Důležité je, konzumovat ji v přiměřené míře a nejlépe tu, kterou si vypěstujete doma na zahradě.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.