Cibule a česnek vyndejte do konce prázdnin
Cibule i česnek se sklízejí relativně brzy, už v průběhu léta. Přesná doba sklizně se odvíjí od doby, kdy jste je vysadili, ale u všech odrůd platí, že do konce letních prázdnin by měly být sklizené, prosušené na vzduchu a uskladněné.
Plodovou zeleninu skliďte před mrazy
Jakákoliv zelenina, která nám dává šťavnaté plody, bývá teplomilná a nesnese ani teploty kolem nuly, které přicházejí někdy už v půlce září. Do skupiny nejcitlivějších patří rajčata, lilky, papriky, okurky, cukety. Jakmile je jen „olízne“ mráz, stávají se plody rychle nepoživatelnými, proto se sklizní neváhejte. Stejná situace je i u většiny listových salátů. Jakmile přemrznou, listy povadnou a nejsou dobré.
Papriky můžete ze záhonů sklidit i zelené, ve stavu technické zralosti. Jsou bez problémů jedlé, chutné, jen se nehodí na semenaření. Naopak zelená rajčata ke konzumaci vhodná nejsou a je lepší je nechat dozrát. Buď to můžete udělat tak, že celou rostlinu i s kořeny zavěsíte na teplé místo kořeny vzhůru, plody tak získají živiny z rostliny a lidově řečeno dojdou. Druhou možností je sklidit je do bedýnky, vyrovnat v jedné vrstvě a schovat na tmavém, ale větraném místě, pár plodů dozraje i na okenním parapetu. Každý den ale úrodu kontrolujte a vyhazujte plody jakkoliv poškozené nebo plesnivé.
Zelenina „nízko“ u země zvládne i trochu mrazů
Do kategorie lehce odolné zeleniny patří všechny druhy celeru, červená řepa, mangold, zelí, podzimní květák, letní pór, kapusta, kedlubny, dýně, zimní saláty… Zjednodušeně řečeno ta, která má plody nízko u země, takže je částečně chráněná. Jeden nebo dva přízemní mrazíky jí neublíží, ale není radno čekat příliš dlouho, natož ji nechávat opakovaně přemrznout.
Samostatnou kapitolou jsou brambory. I ty byste měli sklidit s příchodem prvních dnů s teplotou kolem nuly. Sice jsou schované v zemi, ale jakmile jednou přemrznou, zesládnou a nebudou vám chutnat.
Odolná zimní zelenina
Oproti tomu existují druhy zeleniny, co si budou v mrazech libovat a vy si tak nemusíte lámat hlavu se skladováním. Až do zimy v záhonech s klidem nechte zimní odrůdy pórku a zelí, černý kořen, pastinák, růžičkovou kapustu (ta je dokonce po přemrznutí lepší), ředkve nebo ředkvičky.
Samostatnou kapitolou je mrkev a petržel. Ty zvládnou přezimovat v záhonech, přejití mrazem jim na kvalitě ani chuti neubere, jen je riziko, že si na nich občas pochutnají hraboši a ve chvíli, kdy zamrzne záhon, je nedokážete sklidit. Na druhou stranu je tento způsob přezimování praktický, když nemáte vhodné podmínky na jejich uskladnění.
Tip pro nenadálou změnu počasí
Může se stát, že vás zničehonic překvapí předpověď počasí, která najednou hlásí noční nebo ranní mrazíky. Nemusíte hned vstát a jít překotně sklízet vše, co ještě v záhonech máte. Jako rychlá záchrana poslouží bílá netkaná textilie, do které můžete zeleninu zabalit a ochránit. Stejně funguje i voda. Pokud zeleninu pokropíte, krátkodobě ji před mírným mrazem ochrání.
Zdroj: Autorský článek