Na co je dobrý hlávkový salát
Samozřejmě, jako každá zelenina je pravidelná konzumace salátu prospěšná pro naše zdraví, kromě vitamínu C, E a K obsahuje řadu dalších důležitých látek jako je hořčík, draslík, železo a vápník. Jako ostatní listová zelenina by si jej měly dopřávat také budoucí maminky, protože obsahuje kyselinu listovou, která je důležitá pro zdravý vývin plodu. Hlávkový salát patří mezi nejstarší a nejvíce pěstovanou listovou zeleninu, která se konzumuje pouze v čerstvém stavu.
Ještě, než salát vysejete..
Pravidlo čerstvého osiva platí u každé plodiny, kterou chcete pěstovat. Letité osivo, které prodejci prodávají za velmi výhodnou cenu, a na kterou se mnoho lidí naláká, vám žádnou úrodu nepřinese. Osivo salátu totiž velmi rychle ztrácí klíčivost, kterou můžete ověřit tím, že pár semínek vysejete na slabou vrstvu substrátu nebo jen na navlhčené kuchyňské utěrky a pokud začnou po pár dnech klíčit, osivo je čerstvé a můžete ho bez obav vyset.
Jak pěstovat salát ze semínek přímo na záhon
Salát můžete v teplejších oblastech vysévat již od března, v případě výsevu do pařeniště nebo do skleníku se tohoto termínu bát určitě nemusíte. Jak přesně máte semínka salátu vyset naleznete přímo na pytlíčku se semínky, nicméně většinou vyséváte mělce do řádků ve sponu 25x30 cm. Jakmile rostlinky vyklíčí a jsou trochu větší, musíte je vyjednotit, aby se hlávka mohla dobře vyvíjet. Dle velikosti rostlinek, které vyjednotíte, můžete tyto „nepotřebné“ rovnou sníst, vyhazovat je by byla škoda. Nevysévejte moc hluboko, spíše mělce, jinak se salátu poškodí srdíčko a jeho kvalita pak není dobrá.
Nechcete jednotit sazeničky? Použijte pásek
Tento způsob výsevu jste jistě zaznamenali i u jiné zeleniny a my ho také můžeme jen doporučit. Jedná se o to, že osivo je zapuštěno do výsevního pásku, kde je již v daných vzdálenostech od sebe a tím pádem není nutné sazeničky jednotit. Jednoduše uděláte v záhoně mělkou rýhu, vložíte pásku s osivem, tu pokropíte vodou a zahrnete slabou vrstvičkou zeminy. Od této chvíle se o vysetá semínka staráte stejně, jako u běžného výsevu.
Jak vypěstovat sazenice salátu
Pokud se vám nechce pěstovat salát ze semínek, můžete si zakoupit rovnou hotovou sadbu. Malé sazeničky salátu musí mít minimálně 4-6 pravých listů, pokud nemají, nejsou ještě dostatečně vyvinuté a nemuseli by přesazení do záhonu přežít. Jednotlivé sazeničky vysazujte opět asi 20-25 cm od sebe, a to jak mezi sebou, tak i jednotlivé řádky. Máte-li zahradu ve vyšších polohách a bojíte se chladnějších nocí, přehoďte přes nově vysázené sazeničky bílou netkanou textilii, která je ochrání před nepřízní počasí, pomůže udržet potřebnou vlhkost a zároveň omezí růst plevelů.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.