Nádherné muškáty neboli pelargonie zvládají kvést neúnavně po celé léto, ale koncem srpna už bývají přeci jen trochu vysílené a květů často ubývá. Nastává také nejlepší čas na odběr řízků, ze kterých si můžete vypěstovat nové muškáty pro příští rok. Odebírejte ty nejpěknější vrcholové části rostlin, odstraňte z nich květy a spodní listy, konec stonku obalte růstovým stimulátorem a řízek vložte do skleničky s vodou, kde snadno zakoření. Pelargonie však můžete množit i tak, že řízky rovnou zapíchnete do květináče se substrátem smíchaným s trochou písku. Květy, které jste při řízkování muškátů odstřihli, využijte na půvabné dekorace, ze kterých se budete těšit po celou zimu.
Nápady s vylisovanými květy a listy muškátů
- Z vylisovaných květů a listů muškátů můžete vytvořit krásná domácí umělecká díla. K lisování je ideální tlustá kniha, mezi jejíž stránky a jednotlivé květy vložte papírovou utěrku nebo kancelářský papír, aby se stránky knihy nezbarvily nebo nezkroutily. Použít můžete samozřejmě i lis na květiny.
- Vždy používejte čerstvé a nepoškozené květy, aby si po usušení zachovaly svou původní barvu a strukturu.
- Při lisování dbejte na to, aby se květy vzájemně nedotýkaly, jinak se při sušení slepí.
Skleněné rámečky zakoupíte ve výtvarných potřebách
Skleněné rámečky s vylisovanými muškátovými květy se mohou stát vkusnou dekorací na stěnu a milovníkům těchto barevných rostlin dělat radost po celý rok. Použít se dají rovněž jako skleněné podtácky pod nápoje.
Nápady se sušenými voňavými muškáty
Muškáty mohou inspirovat různými vůněmi od jablka, broskve, citronu přes zázvor, mátu, kokos a čokoládu až po růži nebo šeřík. Okvětní lístky uvolňují své aroma i po usušení, proto si můžete vůni muškátů užívat během celého roku. Naplňte ozdobné skleněné nádoby nařezanými stonky voňavých muškátů a rozmístěte je vedle sebe na okenním parapetu. Voňavé rostliny po několika dnech uschnou, ale budou v nádobách trvale zachovány.
Zdroj: pelargonium-for-europe.com, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-muskaty-23866.html