Nejlepší bylinky ze zahrady pro léčbu nachlazení. Některé lze vysadit na podzim

Na podzim, tedy v době, kdy je imunita skloňována ve všech pádech, se mnozí z nás s důvěrou obracejí k přírodním metodám prevence i samoléčby, konkrétně k bylinkám. Dobrou zprávou je, že některé z nejúčinnějších pomocníků můžeme pěstovat přímo na našich zahrádkách.

Například pravidelné užívání echinacey, tedy třapatkovky nachové, zvyšuje imunitu, a může tak některým nemocem dokonce předcházet, ale pokud nás přeci jen nějaké to nachlazení postihne, jsou připraveni další pomocníci – bylinky, které můžeme užívat ve formě čajů i čajových směsí, sirupů i tinktur.

V případě výskytu závažnějších příznaků své potíže vždy konzultujte s lékařem. Bylinky jsou skvělým doplňkem, ale nenahrazují lékařskou péči.

Vypěstujte si jedno z nejúčinnějších antivirotik. Třeba zázvor nebo bez zvládnou i naprostí začátečníci

www.nkz.cz

Jaké bylinky proti nachlazení mít na zahradě?

1. Echinacea (Echinacea purpurea)

Účinkuje proti:

Třapatkovka nachová, známá častěji pod názvem převzatým z latiny: echinacea, je proslulá svou schopností posilovat imunitní systém. Stimuluje produkci bílých krvinek a může zkrátit trvání nachlazení, přičemž její kořeny a květy lze použít k přípravě čaje nebo tinktury.

Třapatkovka: krásná, léčivá a dlouhověká trvalka našich babiček, která nesmí chybět na žádné zahradě, ani na té vaší

www.nkz.cz

2. Česnek (Allium sativum)

Účinkuje proti:

Tato aromatická bylina je známá svými antibakteriálními a antivirovými účinky. Obsahuje allicin, látku, která stimuluje bílé krvinky k boji proti infekcím. Česnek proto používejte v podzimních receptech tak často, jak jen to jde. Přidávejte ho do polévek, omáček nebo ho pro maximální účinek konzumujte syrový.

Vyzkoušejte černý česnek: proč má ještě lepší účinky na naše zdraví, než klasický bílý

www.nkz.cz

3. Šalvěj (Salvia officinalis)

Účinkuje proti:

  • bolest v krku
  • nadměrné pocení
  • potíže s trávením při chřipce

Šalvěj je známá svými protizánětlivými účinky a schopnostmi bojovat proti virům a bakteriím. Může pomoci při bolestech v krku a respiračních infekcích. Užívejte ji jako čaj nebo přidávejte do pokrmů.

Kterou z šalvějí si vysadit na zahradu?

www.nkz.cz

4. Divizna velkokvětá (Verbascum)

Účinkuje proti:

Divizna velkokvětá  protizánětlivé a zklidňující účinky, zejména na dýchací systém. Její květy se často používají k přípravě čajů nebo sirupů proti kašli. Listy mohou být aplikovány zevně na kožní problémy.

Při použití divizny je důležité být opatrný, protože jemné chloupky z listů mohou dráždit dýchací cesty. Proto se doporučuje při přípravě čaje používat filtr.

Divizna: proč a jak ji sbírat

www.nkz.cz

5. Tymián (Thymus vulgaris)

Účinkuje proti:

  • kašel
  • bronchitida
  • bolest v krku
  • nevolnost při chřipce

Tato středomořská bylinka je bohatá na antioxidanty a má silné antibakteriální vlastnosti. Tymián pomáhá při respiračních problémech a může zmírnit kašel. Přidávejte ho do jídel, připravte voňavý čaj nebo tymiánový sirup.

Recept na sirup z tymiánu s medem

  • 12 g sušeného tymiánu
  • 100 g cukru
  • 110 g medu
  • 250 ml vody

Nejprve svařte vodu s cukrem, pak přidejte tymián, hrnec zakryjte pokličkou a nechte do druhého dne louhovat. Druhý den přeceďte přes čisté pláténko, doslaďte medem a nalijte do sklenice. Skladujte v chladu.

Podle čeho rozeznat tymián od mateřídoušky

www.nkz.cz

Chybí vám některá z bylinek v zahradě? Kdy je vysadit či vysít

Pokud jste se zatím do pěstování vlastních bylinek nepustili, máte právě nyní nejvyšší čas to alespoň u některých napravit.

  • Podzim je nejlepší čas pro výsadbu všech trvalek, jako jsou echinacea i šalvěj. Můžete je však vysazovat v průběhu celé jarní, letní i podzimní sezóny, pokud si rostlinky zakoupíte pěstované v květináči. 
  • Divizna je dvouletka, proto se její semena vysévají na konci května, na povrch půdy, protože pro klíčení potřebují světlo. 
  • Tymián se snadno pěstuje v zahradě, na místě chráněném před větrem, ale i doma v květináči za oknem. Semena tymiánu vysévejte během března či dubna
  • Česnek má svůj termín výsadby na podzim, od října do listopadu.

Jak pěstovat zahradní bylinky

Při pěstování těchto léčivých bylin je důležité poskytnout rostlinám dostatek slunce a dobře odvodněnou půdu. Většina z nich preferuje lehčí, písčitohlinité půdy a nesnáší přemokření.

Zdroj:  living.iprima.cz; Léčivé rostliny (Nakladatelství Svépomoc, 1989)

Jak víra a pověry ovlivnily jména bylin

www.nkz.cz

Zahrada si pro vás nachystala pomocníky proti podzimním chorobám
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada