Zahradní proměna proběhla v rámci nové série Ferdinandovy zahrady, které můžete sledovat v České televizi. Hned v prvním díle si vzal na pomoc svoji kolegyni, architektku Alenu Burešovou a měli před sebou nelehký úkol.
V rámci vysílání naši architekti zvládli vyřešit otázku posezení, pro které nalezli umístění přímo u potůčku. Zbývalo jen zvolit rostliny vhodné pro osázení okolí potoka a to tak, aby nedošlo k porušení venkovské, horské atmosféry, která právě v tomto místě dýchá na každém kroku.
Jak správně osázet okolí potoka?
V našem případě, bylo cílem zachovat co nejvíce původních druhů bylin a doplnit je o ty, které se v Jizerských horách přirozeně sice vyskytují, ale voda a vítr je na pozemek nikdy nepřinesly. Plánujete-li osázet břehy a okolí potoka, či jiné vodní stavby, je vhodné odstranit veškeré rostliny či prvky, které vám překáží, ať již ve výhledu na vodní plochu, nebo vám brání v přístupu k vodní ploše. V případě naší chalupy došlo k odstranění rhododendronu, který byl sice krásný, ale rozrostl se do úctyhodných rozměrů a jeho odstraněním došlo k provzdušnění celého prostoru a k rozšíření horské loučky. Pokud i vám tedy ve výhledu na vodní hladinu brání nějaký strom či keř, byť krásný, zvažte, zda ho pro výsledný efekt neodstraníte či nepřesadíte.
Používejte do zahrady lokální materiály
Nechcete-li narušit stávající atmosféru, vždy veškeré materiály vybírejte s rozmyslem. Nejlépe bude, pokud se projdete po okolí, budete si všímat rostlin, které zde rostou, ať již samovolně nebo v sousední zahradě, uvidíte, jaké kameny se v okolí vyskytují, jaké stromy zde rostou, atd. A teprve pak vhodné rostliny, dřeviny či kámen do své zahrady nakupte.
Je lépe mít v zahradě rostliny ze semen nebo sazenic?
Jak radí naši architekti, pro vyplnění stávajícího prostoru je vhodnější, dosadit jednotlivé trvalky a až ve chvíli, kdy vidíte, že se rostlinám nedaří, zvolit druhou variantu a to je dosev lučního osiva. Tato varianta je dražší a spočívá v namíchání takové směsi bylin, které budou plně respektovat podmínky stanoviště, o to se již dokáže postarat specializovaná, odborná firma, jež směsi bylin pro různé podmínky připravuje.
Budete-li mít tedy někdy možnost volby, zda rostliny vypěstovat ze semínek, nebo je vysadit jako sazenice, není odpověď zcela jasná. Máte-li dostatek času, abyste se o nově vysázené rostliny mohli starat, především je pravidelně zalévat, zvolte tuto variantu. Koneckonců rostliny vám i dříve vyrostou, vykvetou a budou plnit svoji funkci. Na druhé straně pak máme výsev ze semínek, pokud se byliny mohou ujmout ze semene, je to přirozenější, rostliny jsou pak silnější a vitálnější. A právě na chalupě, kam nejezdíte každý den a nemůžete se sazenicím věnovat, se vyplatí varianta pěstování bylin ze semen, jen si zkrátka déle počkáte, než vykvetou.
Naši architekti k tomuto dále radí, že je možná kombinace obou variant, kdy trvalky vysadíte do skupin (výsadbu trvalek po několika kusech doporučuji i na záhoně) a mezi ně vysejete luční směs. Zkrátka vždy závisí na vašich možnostech a očekávaném výsledku.
Proč si (ne)pořizovat louku
Louku nikdy nebudete mít hned. „Tráva vyklíčí během měsíce a okamžitě se začne chovat jako dospělá. Ale byliny mají tříletý cyklus. První rok udělají kořínky a začnou klíčit. Druhý rok vytvoří listovou růžici a teprve třetí rok vykvetou,“ poznamenává Alena. „Je potřeba dopředu počítat s tím, že v mezičase vám loučka zaroste plevelem, nebude hezká a bude vyžadovat častější sekání, které plevel aspoň částečně udrží na uzdě. To je stádium, kterým si musíte projít.“ Pokud čas nebo trpělivost nemáte, pořiďte si raději trávník nebo trvalkové záhony.
Moře květů, které se během roku proměňuje, se může vlnit i na vaší zahradě. Potěšíte jím nejen své oči, ale i sosáky motýlů, čmeláků a včel.
Další inspiraci nejen pro osázení okolí potoka, vč. vhodných rostlin, naleznete v našem novém speciálu č. 5 Zahrady podle Ferdinanda.
Loučka dodá zahradě romantický venkovský nádech. Květnatá louka potěší nejen vás, ale především je domovem užitečného hmyzu, kterého v dnešní době značně ubývá. Rostliny se v ní volně přesemeňují, a proto louka není nikdy stejná. A co se údržby týče, jakmile se uchytí, dokáže si sama celkem dobře hospodařit s vodou a stačí ji posekat jednou až třikrát do roka.
Jak vybrat strom do zahrady? „Výsadba stromů je proces“ vysvětluje Ferdinand
Jak Ferdinand dále radí: „Kde chcete strom, tam si stoupněte a místo si označte tyčkou“. Dejte si na čas a představujte si, jak bude vzrostlý strom vypadat a jak ovlivní pohledy z různých částí zahrady. Pokud by bránil výhledům, které máte rádi, přesuňte tyčku jinam.“ S výsadbou větších stromů tedy nespěchejte a dejte si pěkně na čas s jejich umístěním.
Vysazujte do zahrady ovocné stromy, plní stejnou funkci jako okrasné
Mnoho lidí si často neuvědomuje, že okrasnou funkci, mohou na zahradě docílit nejen výsadbou klasických listnatých či jehličnatých stromů, ale i výsadbou ovocných stromů. Právě ty totiž dělají venkov venkovem a ovocný strom je symbolem každé venkovské zahrady. Důležité je vysazovat původní, domácí a léty prověřené druhy z našich českých školek. Při výsadbách v horských oblastech, stejně jako byla naše zmiňovaná chalupa v Jizerských horách, je vhodné, když při nákupu sdělíte nadmořskou výšku, některé ovocné stromy jsou totiž choulostivé na mráz a studený vítr. Jen tak máte jistotu, že se mu ve vaší zahradě bude dařit a poskytovat dostatek užitku.
Při plánování osázení okolo jakékoliv vodní stavby pamatujte na to, že i nenápadný potůček za domem může být obrovskou přidanou hodnotou a s trochou píle tak získáte úžasné místo pro relax i posezení s rodinou.
Zdroj: Atelier Flera