Jak se zbavit dřepčíků na kedlubnách, zelí i brokolici. Připravte se na jejich invazi včas

S dřepčíky už se zaručeně setkal každý pěstitel zeleniny, hlavně té z čeledi brukvovitých, kam patří zelí, brokolice, kedlubny, ředkvičky, květák nebo kapusta. To si tak jednoho rána vkročíte do zahrady, přiblížíte se k zeleninovým záhonům a na první pohled máte jasno. Maličké, sotva pouhým okem viditelné tečky před vámi začnou vyskakovat jedna přes druhou. Jakmile se podíváte blíž, spatříte broučky s tmavými krovkami, dřepčíky. Chutná jim i lichořeřišnice nebo křen. Dřepčíci do listů rostlin vykusují malé dírky, jednu vedle druhé, až rostlinu zcela zničí. Larvy dřepčíků zase napadají drobné kořínky, ale dokážou se prokousat až do listů.

Dřepčík (Phyllotreta)

Proč se dřepčíci jmenují právě takhle, když rozhodně nikde nedřepí, ale naopak skáčou o sto šest, nevíme. Rozhodně je jejich slovenské jméno, skočka, daleko příhodnější. Právě podle jejich rychlého skákavého pohybu pozná napadení rostlin dřepčíky i naprostý zahradnický začátečník.

Životní cyklus dřepčíků

Dřepčíci jsou velmi drobní, jejich tělo měří jen asi 3 mm. Jedná se o malé broučky s černými krovkami s nápadně kovovým odleskem. Dřepčíci přezimují v půdě odkud na jaře vylezou na rostliny a začnou se zde pářit. Samičky pak nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou dravé larvy. Ty se živí listy rostlin. Pak se zakuklí a během léta se z nich líhnou dospělí brouci. Brouci jsou to sice drobní, ale žijí v obrovských koloniích a společně tak napáchají v zahradách opravdu velké škody. Okusují listy rostlin až rostlina uhyne. Dřepčíkům nejvíce vyhovuje suché a horké počasí, vlhko jim naopak vadí.

Jak chránit zeleninu před napadením dřepčíky

  • Dříve, než na listech zeleniny objevíte první dřepčíky chraňte rostliny preventivně tunelem z bílé netkané textilie.
  • Nikdy nepěstujte několik let po sobě na stejném místě brukvovitou zeleninu. Dřepčíci přezimují v půdě.
  • Společně s brukvovitou zeleninou pěstujte rostliny, které fungují jako rostlinolékaři a odpuzují dřepčíky. Jsou to bazalka, pelyněk a máta peprná.
  • Na zahradě pěstujte i rostliny, které lákají na záhony slunéčka sedmitečná a pestřenky, tedy dravý hmyz, který dřepčíky loví.
  • Zavěste do blízkosti brukvovitých rostlin domečky pro škvory, kteří si na dřepčících rádi pochutnají. Stačí dnem vzhůru otočené květináče, vyplněné slámou.
  • Při výskytu dřepčíků můžete použít i domácí postřiky z mýdlové vody a octa.
  • Dobře fungují také polepové desky na škůdce.
  • Když je nejhůř, použijte chemický postřik, na dřepčíky funguje insekticid Karate Zeon.

Zdroj:https://www.pasti.cz/blog/jak-poznat-drepciky-a-zbavit-se-jich/; https://www.biocont.cz/drepcik-polni/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada