Slimák největší plzáky španělské ze zahrady nevyžene: buďte opatrní, jak je sbíráte, hrozí zánět mozkových blan

Nejčastěji spatříte slimáka největšího až po setmění nebo krátce po dešti, dokud je všude dostatek vlhkosti. Vyskytují se ve vlhkých sklepích, v parcích i zahradách, ale přes den bývají zalezlí ve vlhkých úkrytech a za potravou vylézají většinou až s příchodem noci. Nad ránem se pak vracejí do svých skrýší, které dokážou až agresivně bránit.

Nejlepší ochrana před slimáky téměř zadarmo? Obyčejné PET lahve

www.nkz.cz

Slimák největší (Limax maximus)

Suchozemský plž z čeledi slimákovitých se vyznačuje nápadným zbarvením, pro které je často nazývám tygrem mezi slimáky. Celé tělo má šedavé se 2-3 pruhy tmavých skvrn na bocích. Někteří jedinci však žádné pruhy na těle nemají. Slimák největší dorůstá do délky až 16 cm, což z něho ve skutečnosti zdaleka nečiní největšího dlouhána mezi slimáky. Tím je slimák popelavý, který někdy měří až 20 cm. I on mívá tělo pokryté skvrnami, ale nikdy ne na štítu, jako slimák největší.

Co chutná a nechutná slimákům

www.nkz.cz

Zvláštní způsob páření slimáka největšího

  • Někdy můžete v přírodě spatřit slimáky největší při až kaskadérském kousku, který provádějí při páření. Slimáci největší jsou hermafroditi, tedy oboupohlavní.
  • Dva jedinci vzájemně propletou svá těla proti směru hodinových ručiček na provazci slizu, po kterém se začnou spouštět.
  • Pak z otvoru na boku hlavy vysunou penisy, propletou je a vzájemně si oplodní vajíčka.
  • Nakonec lezou po provazci slizu nahoru, požírají ho a často dochází i ke vzájemnému uhryzání penisů, aby se slimáci mohli zase od sebe odpojit.  
  • Sliz slimáka největšího je právě z důvodu zvláštního způsobu páření jen málo lepkavý a pružný.
  • Z nakladených vajíček se už po 14 dnech líhnou miniaturní slimáčci. Jsou téměř bezbarví až šedí a typické žíhání se u nich probarví až za 3 týdny po vylíhnutí.

Slimáci: 3 věci, na které si dejte pozor, ať si plže na zahradu spíš nenalákáte

www.nkz.cz

Co žere slimák největší

Slimák největší je všežravec, kterého zajímají hlavně houby, hnijící rostliny, ale i listy rostlin a plody ovoce. Často ho můžete spatřit i při požírání mršin a výkalů zvířat. Užitečný je tím, že pomáhá rozkládat organický odpad v přírodě i na zahradě. Na druhou stranu při své pouti zahradou okouše i naše květiny či zeleninu. Zdaleka však nenadělá takové škody na úrodě jako invazivní plzák španělský. Je tedy jen na vás, jestli se rozhodněte zatočit na zahradě se všemi slimáky i plzáky. Ono je také prakticky velmi málo reálné, dělat mezi nimi nějaké rozdíly.  

Hlemýžď zahradní: málokdo ví, jak může být užitečný. Toto jsou důvody, proč ho ze své zahrady nevyhánět

www.nkz.cz

Slimák největší napadá plzáky španělské

Ano, slimák největší si často brání svou skrýš, a přitom napadá i plzáky španělské. Ne však s cílem je zabít, pouze odehnat. Přitom jim někdy způsobí i tak vážné poranění, až plzáci uhynou. Na druhou stranu se to nestává tak často, aby jejich vzájemné půtky ovlivnily počet plzáků španělských na našich zahradách.

Kvíz zahradní škůdci: zjistěte, kdo vám škodí na zahrádce

www.nkz.cz

Na slimáky nesahejte holou rukou

Všechny slimáky, tedy nejen slimáky největší, se nedoporučuje sbírat z rostlin holýma rukama. Sami o sobě vám samozřejmě nijak neublíží, ale všichni mohou být hostiteli parazitických červů, kteří mohou u člověka vyvolat zánět mozkových blan, pokud by se vám náhodou dostali až do úst. Stačí si nečistou rukou odhrnout pramen vlasů z čela, a přitom se nevědomky dotknout úst. Proto se na sběr slimáků vydávejte vždy jen v rukavicích a nikdy si přitom nesahejte na obličej.

Zdroj:https://www.pasti.cz/blog/slimak-nejvetsi-masozravy-slimak/; https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2023/04/20/nasi-uzitecni-slimaci/  

 

Tygr mezi slimáky, slimák největší
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada